"Gyors lábakon futó álkapcsok" – így jellemző a Chicagói Egyetem professzora a T-rexet. A hatalmas ragadozó képes volt arra, hogy lesprintelje a prédát, amelyet rendkívüli méretű álkapcsával ragadott meg. Az állat jellegzetes vonása a csökevényes mellső láb, amiről eddig azt hitték, hogy az rex növekedésével nyerte el végleges méretét – írja a TIME.
Csakhogy ez valószínűleg nem igaz, erre utal az a 125 millió éves lelet, amelyet most mutattak be az amerikai és kínai kutatók. A Raptorex kriegsteininek nevezett állat testfelépítése pontosan olyan volt, mint a T-rexé, de súlya leszármazottjának csak századrésze.
A körülbelül embernagyságú dinoszaurusz a T-rexhez hasonlóan elsődleges fegyverként használhatta az álkapcsát. Ellentétben kortársával, a Velociraptorral, amely hosszú, erős karmú mellső lábaival ragadhatta meg az áldozatát.
A Raptorex ugyanakkor csak más, nagyméretű ragadozók kipusztulása után nyerhetett teret. Amikor ez megtörtént, a faj számára nem volt konkurencia rendkívüli ereje álkapcsának köszönhetően. Körülbelül 90 millió évvel ezelőtt a Földet már a Raptorex kései leszármazottja, a T-rex uralta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.