A Morgan McKinley kimutatása szerint augusztusban - amikor a vakáció miatt egyébként stagnálni szokott a munkaerő-kereslet is - 18 százalékkal több betölthető állás volt a citybeli bankoknál, mint egy hónappal korábban.
Ez volt az eddigi legnagyobb havi munkahelyszám-növekedés az idén a londoni bankszférában. A folyamat tükrözi a tőzsdei teljesítmények javulását, valamint a klasszikus befektetési banki tevékenység egyik fő piacának, a vállalati egyesülési és felvásárlási tevékenységnek (M&A) az élénkülését.
A Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója a múlt héten - egy év óta először - ismét ötezer pont fölé emelkedett, a brit gazdaságból érkező, javuló előrejelzések hatására.
A FTSE-100-as idei mélypontja a március 3-án mért 3513,54-es záró volt, de a csütörtöki kereskedésben a mutató már 5160 pont felett járt.
Az LSE fő indexe 2007 nyara és a 2009. márciusi mélypont között csaknem 50 százalékot zuhant, de azóta szinte folyamatosan erősödik.
Az M&A-tevékenység élénkülésének egyik határozott jele volt az a 10,2 milliárd fontos (17 milliárd dolláros) készpénzes és részvénycserés átvételi ajánlat, amelyet az amerikai Kraft Foods - a világ második legnagyobb élelmiszeripari óriáscége - tett a múlt héten a brit Cadbury édességgyártóra.
A Morgan McKinley csütörtöki kimutatása szerint ugyanakkor az új citybeli állások száma még mindig 39 százalékkal volt kevesebb a múlt hónapban, mint tavaly augusztusban. A banki alkalmazotti átlagfizetések gyakorlatilag stagnáltak: az elemzés szerint az átlagkereset évi 50 574 font (15,5 millió forint) volt augusztusban, nominálértéken 0,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A Morgan McKinley elemzése szerint az év végi prémiumszezon közeledtével "kétségtelenül ismét felizzik a vita" a citybeli javadalmazásokról.
A banki prémiumok korlátok közé szorítása volt az egyik fő napirendi pontja a húsz vezető ipari és felzárkózó ország (G20) e hónap eleji londoni pénzügyminiszteri értekezletének, jóllehet a konkrét javaslatok kidolgozását a szakminiszterek a szeptember végi pittsburghi G20-csúcsra hagyták.
Független londoni elemzők szerint ugyanakkor - legalábbis a belátható jövőre - a banki prémiumok kérdését a pénzügyi válság "lerendezte". A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdaságelemző cég nemrégiben kiadott előrejelzésében összesen 2,769 milliárd font karácsonyi jutalmat jósolt 2009-re a londoni City bankosainak, 70 százalékkal kevesebbet a 2006-os karácsonyi szezonban kiosztott, a ház becslése szerint 8,8 milliárd fontos eddigi prémiumcsúcsnál.
A CEBR - az idei év egészét tekintve - a citybeli foglalkoztatási kilátásokat is igen borúsan ítéli meg. Nemrégiben kiadott legfrissebb becslésében a cég azt valószínűsítette, hogy a 2008-ban odaveszett 28 ezer "City típusú" befektetési banki munkakör után az idén további 29 ezer - vagyis két év alatt összesen 57 ezer - bankári állás tűnik el a brit főváros pénzügyi központjában.
Ez 16 százalékos leépítést jelentene a 2007-es foglalkoztatási csúcshoz képest. Abban az évben átlagosan csaknem 353 ezren dolgoztak a City pénzügyi szektorában. A cég szerint 2010-től fokozatosan emelkedni fog a londoni pénzügyi munkakörökben foglalkoztatottak száma, amely - az idei évre várt 295 ezer után - 2012-ben átlagosan 313 ezer lesz. Ez is azonban csak a 1999-ben mért szintnek felelne meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.