BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elvéreztek az intézmények, éhezni is készek az orvosok

Elfogadhatatlannak tartják az egészségügy szakmai szervezetei a szaktárca által készített, s a tervek szerint októberben bevezetendő új finanszírozási koncepciót.

E szerint ugyanis az év utolsó három hónapjában az eddigi összegek 80 százalékát utalná csak számukra az egészségpénztár. A sok kérés után ezért döntöttek egy fokozatosan súlyosbodó lépéssorozatról, amelytől többletforrást remélnek az ágazat számára.

A rendelkezésre álló pénz a jelenlegi struktúrában működő, és a jelenlegi ellátást megkívánó egészségügyi rendszerben lehetetlen – mondta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Megértik, hogy a válság miatt meg kell húzni a nadrágszíjat, de a lakosság egészségügyi ellátását az államnak válság idején is biztosítani kell. Ezért kérték a múlt héten Bajnai Gordont, hogy szabadítsa föl a gyógyító-megelőző kasszában zárolt 13,5 milliárd forintot. Ezt további 12 milliárddal kellene megtoldani ahhoz, hogy az év végéig valahogy kihúzzák a kórházak.

Elvéreztek az intézmények, ez nem véletlen, hiszen a múlt évinél az idén 67,6 milliárddal kevesebb, csupán 714, 1 milliárd jut a gyógyítóknak – állítja Rácz Jenő, a veszprémi kórház főigazgatója, volt egészségügyi miniszter. A kényszerhelyzet szülte lépéssorozatot támogatja, s maga is kész az éhségsztrájkra, hogy felhívja a figyelmet: már nincs mit megtakarítani ebben az egészségügyi szerkezetben.

Föl kell végre vállalni annak meghatározását, hogy a közpénzekből milyen szolgáltatások finanszírozhatók. Gazdasági társaságként működő kórházára érvényes az a törvény, hogy a menedzsment nem viheti a biztos csődhelyzetbe az intézményt. Ha ezt teszi, akár nyolcévi börtönbüntetést is kaphat. Csúsznak a beszállítói számlák kifizetésével, s félő, egyszer csak leállnak a partnerek, hiszen nem az ő dolguk az ágazat hitelezése – tette hozzá.

A szakrendelők az új finanszírozással a korábbi pénz 76 százalékát kapják, holott náluk a bérhányad 80-90 százalék – egészíti ki a gondok sorozatát Varga Imre, a Medicina 2000 elnöke. Nyilvánvaló, hogy ha a bérre sem elég a tb-apanázs, nem juthat belőle dologi kiadásokra.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.