Az internetes keresőportál korábban bejelentett terve - amelyben több millió kötet beszkenelése és a világhálón való közzététele szerepel - komoly jogi és más természetű aggályokat vetett fel mind Európában, mind a világ más részein.
A cég néhány hónappal ezelőtt megállapodott az amerikai kiadók és szerzők érdekképviseleti szövetségeivel arról, hogy digitálisan közzéteheti az általuk írott illetve kiadott könyveket. A washingtoni igazságügyi minisztérium azonban vizsgálat alá vonta a tervet, mondván: nem világos, mekkora díjakat kérhet a Google a digitális könyveket használó könyvtáraktól. Utóbbiak attól tartanak, hogy kénytelenek lesznek óriási pénzekért előfizetni az új szolgáltatásra, vagy elpártolnak tőlük az olvasók.
Az Európai Bizottság azután kezdett vizsgálatot a Google projektje ügyében, hogy Németország panaszt tett, miszerint a cég a - sokszor európai - jogtulajdonosok engedélye nélkül szekeneltet be amerikai könyvtárakban található köteteket. A most zajló brüsszeli meghallgatáson a Google illetőkesei mellett a kiadói szakma képviselői és más érintettek is kifejthetik álláspontjukat.
Az óriási jelentőségű digitalizációs projektet övező vitában természetesen a Google versenytársai is megszólaltak. A Microsoft által finanszírozott lobbicsoport, az ICOMP jogásza, David Wood szerint a Google online könyvtárának létrehozásával "tartós monopóliumot" alakítana ki a maga számára.
Az EU egyébként már korábban létrehozta saját, Europeana nevű e-könyv adatbázisát. A legtöbb uniós tagország azonban mindeddig kevés energiát fordított arra, hogy feltöltse tartalommal a szövegeket és képeket egyaránt kínáló adatbázist.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.