A visszaesést szintén jól szemlélteti, hogy a féléves gyorsjelentést közzétett hat nagybank első féléves eredménye több mint egyharmadával, százmilliárd forint alá csökkent, ráadásul úgy, hogy az egész tortából majdnem nyolcvanmilliárddal részesülő OTP (illetve annak a fő hazai érdekeltségeit tömörítő core üzletága) az idén is gyakorlatilag változatlan adózott profitot produkált.
A drasztikus nyereség-visszaesés okaként egyértelműen a romló hitelportfólió és az abból eredő növekvő céltartalékképzés jelölhető meg. Bár a bankszektor első féléves, részletes statisztikái még nem jelentek meg, a már említett hat nagybankból négy által képzett céltartalék és értékvesztés összességében négyszerese – 120 milliárd forint – volt az egy évvel korábbinak, és ekkora mínuszt egyszerűen nem lehetett semlegesíteni az eredményoldalon, még a költségek lefaragására hozott határozott intézkedésekkel sem.
A romló hitelportfólióért több, egymással párhuzamosan jelentkező tényező is okolható, és tevékeny szerepet játszottak benne az egyébként többségükben folyamatosan anyabanki presszió alatt álló hazai hitelintézetek is. A lakossági hiteleknél az jelentette az első számú gondot, hogy a háztartások nem voltak felkészülve a devizahitelek árfolyam- és kamatkockázataira, így amikor ez a két tényező egyszerre jelentkezett, a jövedelmi korlátok miatt sok család nézett szembe komoly törlesztési nehézségekkel.
Emellett a lakossági ügyfeleken valamiféle fogyasztási kényszer lett úrrá, és esetenként akkor is hitelt vettek fel, amikor az nem volt – vagy nem akkora mértékben – indokolt. Mindehhez hozzáadódott a hitelkihelyezésben egyre nagyobb (helyenként ötven százalék feletti súlyú) ügynöki értékesítés, ahol az ügyfél érdekei többnyire csak utoljára érvényesültek. A hazai cégeket a receszsziós hatások, a banki forráshiány és a devizapiaci fejlemények egyaránt sújtották. Mindehhez hozzájárult, hogy a bankok gyorsan igyekeztek kihátrálni akár csak a kicsit is kockázatos ügyletek mögül, így cégek ezrei néztek szembe hirtelen érkezett finanszírozási, likviditási gondokkal
Mindezek tükrében nem lehet csodálkozni azon, hogy a bankok hitelportfólióinak minősége gyorsan romlani kezdett, ez drasztikus hatást gyakorolt az elért eredményre is. Az eddig megjelent adatok kissé ellentmondásosak bár, de egy irányba mutatnak. A pénzügyi felügyelet statisztikái például több mint 1800 milliárd forintnyi nem problémamentes (külön figyelendő és problémás) hitelt tartanak nyilván az első fél év végére vonatkozóan, és a problémásnak minősített tételek aránya megközelíti a 4,5 százalékot a teljes banki portfólión belül. (Ez utóbbi egy évvel korábban még 3 százalék körül mozgott.)
Aggasztó számadatok jelennek meg a lakossági portfólióval kapcsolatban is: a rossz adósok és csalók adatait kezelő KHR rendszerben jelenleg már több mint 550 ezer élő hitelügyet tartanak nyilván, az érintett kliensek száma pedig bőven meghaladja a 300 ezret. Ehhez képest már szinte fájdalommentes adat, hogy a kormányzat adatai szerint 32 ezer, banki hiteleit tartósan fizetni nem tudó háztartás van Magyarországon.
A romló hitelportfóliók és eredményesség mellett a hazai bankoknak a reputációjuk további esésével is szembesülniük kell, ezt a politikai erők – mindkét oldalról – igyekeznek is hatékonyan kihasználni. Erre pedig az érintetteknek mind ez idáig nem sikerült megtalálniuk a megfelelő választ, folyamatosan defenzív pozícióba kényszerülnek.
A kilátások pedig – legalábbis a rövid távúak – nem kimondottan jók: bár a devizahitel-portfólióknak alapvetően jót tesz a forint árfolyamának stabilizálódása, a még mindig viszonylag magas forrásköltségek miatt a törlesztőterhek jelentős mérséklésére nincs lehetőség. Emellett egyre nagyobb veszélyt jelent az érintettek számára a hónapok óta növekvő tendenciát mutató munkanélküliség, hiszen a tartós állástalansággal szembesülő adósok döntő többsége gyakorlatilag menthetetlen. (Az ezen segíteni hivatott kormányzati intézkedések eredményeiről még nincs hír.) Mindezek tükrében arra kell számítani, hogy a nem fizető adósok száma mind lakossági, mind vállalkozói oldalon tovább nő az év hátralévő részében, így nem elképzelhetetlen, hogy a magyar hitelintézeti szektor csak minimális nyereséggel, vagy akár negatív eredménnyel zárja 2009-et.
Viszont nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy stabilitási gondjai a hazai bankoknak nincsenek, részben a felelős gazdálkodás, részben az időben érkező anyabanki tőkeinjekciók miatt. A hitelportfólió minősége pedig – bár folyamatosan romlik – nemzetközi, főleg régiós összehasonlításban még mindig viszonylag jó, így tömeges krachtól – bár hangzanak el ilyen vélemények – nem kell tartani. Az viszont biztos, hogy a bankoknak a 20-25 százalékos tőkemegtérülést egy időre el kell felejteniük, és a mostanihoz hasonló, szűkebb esztendők következnek. Vitatkozni csak azon lehet, hogy szám szerint mennyi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.