Folytatódott a lakosságihitelpiac szűkülése a második negyedévben - állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelezési felmérése. A bankok hitelezési aktivitása tovább csökkent, de a január-márciusi időszakhoz képest a feltételek szigorodása lassult. A kihelyezni kívánt lakáscélú és fogyasztási kölcsönök mennyiségét - piaci részesedés alapján - a bankok ötöde csökkentette, szemben az első negyedévvel, amikor még több mint 40, illetve csaknem 60 százalékos arányban számoltak be visszafogásról a hitelintézetek – írja a Népszabadság.
A fogyasztási kölcsönökön belül elsősorban a szabad felhasználású jelzálog- és a gépjárműhitelek kihelyezését mérsékelték, de a megújuló (hitelkártya és folyószámlahitelek), illetve a személyi kölcsönök esetében a legtöbb pénzintézetnél már nőtt a hitelezési hajlandóság.
A második negyedévben a lakosság kölcsönigénylése is csökkent a korábbiakhoz képest. Bár a lakáscélú hitelekre a bankok közel 20 százaléka tapasztalt növekvő keresletet (elsősorban forintalapú kölcsönök iránt, míg a devizahitelek iránti igény inkább stagnált), ezt bőven ellensúlyozta a fogyasztási hitelek terén a bankok közel 40 százaléka által érzékelt kereslet-visszaesés.
Az első negyedévhez képest a bankok kisebb, de még mindig elég nagy arányban jelezték, hogy szigorítottak a hitelezési feltételeken. Elsősorban a nem ár jellegű kritériumok változtak: nőtt a minimális hitelképességi szint, emelkedett az elvárt önrész, illetve csökkent a megengedett havi törlesztőrészlet jövedelemhez viszonyított aránya. A szigorítás mögött álló okok hasonlóak az előző felmérés során jelzettekhez. Bár a likviditási nehézségek enyhülnek, a kedvezőtlen gazdasági kilátásokból fakadó kockázatnövekedés továbbra is a korábbinál nagyobb óvatosságra készteti a bankokat.
Miközben a lakáscélú hitelekhez kapcsolódóan az előző negyedévvel összevetve kisebb arányban számoltak be a bankok a hitelezési standardok és feltételek kedvezőtlen változtatásáról, a fogyasztási hitelek esetében éppen fordítva történt: az előző felméréshez képest többen szigorítottak.
A hitelintézetek előrejelzése alapján azonban az év második felében már enyhülhet a fagy a lakosságihitel-piacon. Várakozásaik szerint a következő időszakban a kihelyezni kívánt háztartási hitelek állománya összességében talán már nem esik tovább. A lakáscélú kölcsönök esetében tíz százaléknál kisebb arányban prognosztizáltak csökkenést, a fogyasztási hiteleket illetően azonban hasonló arányban már némi emelkedést jeleztek. Míg a második negyedévben a válaszadó bankok szinte egyöntetűen a lakossági hitelportfólió romlásáról számoltak be - mind a fogyasztási, mind a lakáscélú hitelek szegmensében -, az év második felében már kisebb arányban számítanak további romlásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.