Az első pénteken volt, amikoris arra kérték az ágazat első számú vezetőjét, járjon el a kormánynál annak érdekében, hogy az év utolsó hónapjaiban 25 milliárddal pótolja ki a gyógyító-megelőző kasszát, különben veszélybe kerül a betegellátás.
Ám úgy tudjuk, a tárcavezető csak 4,5 milliárdot ígért. S az ötórás egyezkedés végén arra kérte a szakmát: gondolják meg, hogy a meglévő költségvetésből milyen kórházi-, és szakrendelői kapacitást lehet fönntartani az idén. Ez az ajánlat azt jelenti, hogy meg kellene határozni valakinek: átmenetileg milyen gyógyító beavatkozások halaszthatók. Ugyanis a múlt évinél 67 milliárddal kisebb, a válság miatt 714,1 milliárdra zsugorodott keretből nem lehet fönntartani a megszokott betegellátási színvonalat.
A gyógyító intézmények kritikus pénzügyi helyzetén egyébként a tb-finanszírozás október 1-jétől történő megváltoztatásával javítana a minisztérium. E szerint az eddigi 70:30 százalékos, teljesítmény szerinti elszámolás változna. Eddig a gyógyítási teljesítmények nagyobb hányada után 150 ezer forintos díjat fizetett beteg esetenként a biztosító, a fönnmaradó 30 százalék díja pedig a betegforgalomtól függően változott, legutóbb már csupán 50 ezer forint volt. Ebből azonban nem tudják biztosítani a kórházak a megszokott ellátást. Az év utolsó hónapjaiban egyes szakrendelőknek már a bérköltségek kifizetésére sem lenne elegendő a tb-apanázs.
Ám tény az is: a finanszírozási technika megváltoztatásától önmagában nem lesz több pénze az ágazatnak. Az érdekvédelmi szervezetek a betegellátás garantálása érdekében a válság miatt zárolt 13,5 milliárd forintos összeg feloldását és további 12 milliárd forintot kérnek. Ennek elérése érdekében az intézmények különféle demonstrációs eszközöktől sem riadnak vissza - közölték múlt hét közepén az szakmai szervezetek vezetői.
E szerint, ha kedden sem közelednének az álláspontok, úgy szeptember 23-án zöld zászlókat tűznek a kórházi épületekre, a dolgozók pedig zöld szalagot viselnek majd, s tájékoztatják a betegeket is a súlyos pénzügyi gondokról. S ha tovább sem sikerül elérni a célt, úgy az intézmények vezetői önkéntes éhségsztrájkba fognak. Ám úgy tudjuk, mindkét tárgyalófél, a minisztérium és a szakmai szervezetek is szívesebben vennének egy elfogadható kompromisszumos megegyezést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.