Mint ismert, a Citi állami mentőövet kapott túlélése érdekében, mely során a különféle tőkeinjekciók mellett 34 százalékos részesedést is szerzett 7,7 milliárd darab törzsrészvény formájában, melyen egyes számítások szerint kb. 10 milliárd dollár profitja lehet az államnak.
A kiszállás többféle formában is végbemehet, akár több blokkban való értékesítéssel a következő hatnyolc hónap során, de akár lassú piaci kitárazás is elképzelhető annak függvényében, hogyan tudja felszívni azt a piac (az elmúlt hetekben az átlagos napi forgalom 914 millió darab részvény volt).
De akár egy jól lefolytatott értékesítési procedúra során egyben is eladhatja az állam a meglévő részesedését, bár itt felmerülhet az is, hogy párhuzamosan új részvényeket bocsát ki megkönnyítve a többi tartozás kifizetését is, de az is elbírálás kérdése lehet, hogy ki(k) lehetnének a vevők, kit látnának szívesen az USA harmadik legnagyobb bankjában az érintettek.
Mindenesetre a lényeg az, hogy a tranzakcióhoz hatósági hozzájárulás is szükséges, nem is beszélve arról, hogy csak úgy száll ki az állam, ha a Citigroup bizonyítani tudja megfelelő tőkeellátottságát, illetve stabil likviditási helyzetét. Csak az a kérdés, hogy ki hiszi el, tudniillik kevesebb mint egy évvel ezelőtt még csőd szélén állt a bank, most pedig mintha minden megváltozott volna, igyekszik szabadulni az állami kötöttségektől.
Obama szerint itt az idő a kijózanodásra! Az amerikai elnök tegnap tartott beszédében kiemelte, hogy átfogó szabályozás alá kell vetni a pénzügyi rendszert, nem szabad megengedni azt, hogy egy újabb összeomlás következzen be.
Azon bankokat pedig, akik rendszerkockázatot hordoznak magukban (értsd: csődjük láncreakciót indíthat el), kötelezni fogják arra, hogy jóval kisebb tőkeáttétellel és kockázattal folytathassák csak működésüket, mert úgy tűnik, hogy sok esetben a pénzintézetek máris visszatértek a régi jól bevált módszerekhez, szemet hunyva a régi problémák felett.
Nem tudni, mikor lépnek életbe a reformtervezetek, de ismerve a lobbigépezetet, több hónapba is beletelhet, még a törvényjavaslat a kongresszus elé kerül. Addig pedig a szóbeli ijesztgetés nem sok hatással bír, hisz a nagybankok most is rendületlenül folytatják tovább a kereskedést az állami és jegybanki pénzpumpák által megtámogatva, ami erősen rányomja a bélyeget a piaci mozgásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.