BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kell a részvényalap

Kockázatosak, de hosszú távon jól jövedelmezhetnek a részvényalapok – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) felméréséből. Bár az elmúlt időszak tőkepiaci válságában a tőzsdékkel együtt az ilyen alapok árfolyama is együtt zuhant, a hazai és feltörekvő piacokba fektető konstrukciók az elmúlt öt-tíz évben öszszességében véve még így is jól teljesítettek: 5–10 százalék közötti évesített hozamot értek el.

Az elmúlt hónapokban pedig a tőzsdék szárnyalásával együtt már igazán kiválóan teljesítettek a részvényalapok. A részvénytúlsúlyos konstrukciók hat hónapos átlagos hozama 30 százalék körül van, a tiszta részvényalapok pedig több mint 40 százalékot szedtek magukra. A legnagyobb nyereség a BUX indexet követő alapokon keletkezett, ezek hathavi hozama már 70–80 százalék között van. Ezen az időtávon egyébként egyetlen részvényalap sincs mínuszban, de megállapítható, hogy a térségi és más feltörekvő piaci alapok lényegesen jobban teljesítettek mostanában, mint a fejlett piaci vagy globálisan befektető tár-saik.

A lakosság körében azonban mégsem túl népszerűek ezek a befektetések. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint például az első fél év végén alig 255 milliárd forintot kezeltek a hazai piaci szereplők részvényalapokban, ebből azonban kevesebb mint 40 milliárd volt a lakossági megtakarítás, a java része intézményi befektetés volt. A közvetlen részvénybefektetés ennél sokkal népszerűbb a kisbefektetők körében: a második negyedév végén csaknem 300 millió forintnyi részvény volt a lakosság tulajdonában.

Pedig a befektetési alapoknak számos előnyük lehet a közvetlen részvényvásárlással szemben – állítják a szakértők. „A részvényalapok nagy menynyiségű pénzt gyűjtenek össze, ezért diverzifikált portfóliót tudnak összeállítani, s ezzel csökkenteni tudják az egyedi részvénykockázatot. A nagyobb méret költséghatékony adásvételt tesz lehetővé az alap részére, ezért a befektetőknek akár kisebb összegeket is érdemes lehet részvényalapokba fektetni” - mondja Temmel András, a Bamosz főtitkára.

Bár az elmúlt hónapokban a tőzsdék szárnyalása miatt megnőtt az érdeklődés a részvényalapok iránt is, komoly mennyiségű friss tőke nem érkezik a konstrukciókba. Az augusztusi 12 milliárd forint körüli tőkebeáramlás is javarészt az Aegon csoport alapjainak átalakítása miatt következett be. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.