A frakcióvezető Kóka János tartózkodott a voksolásnál. Szintén furcsa, hogy a múlt héten az Országgyűlés már elhalasztotta a Ptk. zárószavazását, akkor az MSZP kezdeményezésére.
A törvényjavaslathoz ugyanis az utolsó pillanatban több mint 300 módosító indítványt nyújtott be a kormány. Ezért a Fidesz akarta elnapolni a szavazást, de kisebbségben maradt.
"Ebből a rengeteg módosító indítványból körülbelül kétszáz érdemi volt, vagyis majdnem egy új Ptk.-t nyújtottak be” – mondta lapunknak Vitányi István fideszes képviselő.
A kormány egyik módosító javaslata például ismét a bíróságok hatáskörébe utalta a közös megegyezéses válásokat, miközben az eredeti szöveg szerint ilyen esetekben közjegyzők is felbonthatták volna a házasságokat. Vagyis közjegyző mégsem bonthat fel házasságot.
Szintén az utolsó pillanatban került ki az a paragrafus, amely jogot adott volna egymás gyermekének örökefogadására az élettársak, mint ahogy az az eredeti tervezetben szerepelt.
Hozzá kell szokni ahhoz, hogy jövőre már nem lesz érvénytelen a rokonházasság. A családjog megengedné, hogy egy férfi feleségül vegye például az öccse lányát, vagyis az unokahúgát.
„Ha a parlament elfogadja ezt a törvényt, akkor felteszi a koronát a modern polgári Magyarország jogrendszerére” – harangozta be büszkén az MSZP egyik szónoka az új polgári törvénykönyvet.
Részben szigorítottak az örökbefogadás szabályain: felemelték a korhatárt, eddig ugyanis elég volt, ha az örökbe fogadni szándékozó ember nagykorú, azaz 18 évesnél idősebb volt, ezentúl 25 éves kor lesz a minimum. A házastársi hűség többé nem lesz törvényben előírt kötelezettség: hűség helyett együttműködést várnak a házasoktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.