A piaci teljesítmények 55 milliárd forinttal növelték augusztusban a BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, és az alapok összesen több mint 122 milliárd forintot is vonzottak. Ismét jelentős nagyságú új tőke érkezett az intézményi alapokba, de a kisbefektetők visszatértét jelzi a pénzpiaci alapok megújult tőkevonzása.
A tőkepiacokon hónapok óta tartó növekedési trend a részvényalapok, illetve más magasabb kockázatú alapok, így a származtatott vagy az árupiaci alapok iránt is fenntartotta az érdeklődést. Összességében az augusztusi 7,1%-os bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagjai 411 hazai befektetési alapban 2715 milliárd forintot kezeltek.
„Az intézményi befektetők után végre jelentősebb pénzek jöttek a lakossági ügyfelektől is az alapokba, ahogy várható volt, ez elsősorban az alacsony kockázatú termékeknél jelentkezett először − emelte ki Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. − Bízunk benne, hogy ez már egy új pozitív trend kezdetét is jelenti.”.
Az alapok összvagyonának 60,5%-át kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona augusztusban az alapok összességénél valamivel gyorsabban, 9,4%-kal nőtt, összesen 108 milliárd forint friss tőke érkezett ide, a hozam pedig 33 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.
A 32 zártkörű értékpapíralapban kezelt vagyon augusztusban 14,2%-kal bővült, 25,8 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, miközben azok teljesítménye (elsősorban a részvényalapoké) is 17,2 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belül augusztusban csak a pénzpiaci alapból történt tőkekivonás, míg a részvény- és kötvényalapokba jelentős friss tőke érkezett, leggyorsabban is ezek vagyona nőtt. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 345 milliárd forintot tett ki, ez az alapok összvagyonának 13%-a.
Augusztusban – a kötvényalapok kiugró növekedése után – ismét az 59 részvényalap vagyona nőtt a leggyorsabban, 10,1%-kal, a hónap végén 316,5 milliárd forintot tett ki. A befektetők 11,8 milliárd forintot fektettek be újonnan az alapokba és a piaci teljesítmények is – a részvénypiacok folytatódó emelkedésének következtében – több mint 17 milliárd forinttal növelték a vagyont. A hónap során a részvényalapok 76%-át kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 12,7%-kal nőtt, miután az alapok 14,4 milliárd forint tőkét vonzottak, az alapokon pedig 12,7 milliárd forint hozam keletkezett. A tiszta részvényalapok vagyona 2,5 milliárd forint tőkekivonás és 4,4 milliárd forint hozam egyenlegeként 2,6%-kal nőtt. Leggyorsabban a közép-kelet európai részvény alapok vagyona nőtt, ezeket az észak-amerikai részvénytúlsúlyos alapok követték.
A pénzpiaci alapok száma három garantált alap átalakításával 52-re nőtt. Vagyonuk a hónap során 5,2 %-kal emelkedett és 35,5 milliárd forint friss tőke érkezett ide. Az átalakított garantált alapok által hozott 6,3 milliárd forint mellett a hozamok is 7,9 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén meghaladta az 1000 milliárd forintot. A kategória 75%-át jelentő likviditási alapok vagyona 4,7%-kal nőtt, mivel az alapok – április óta először – 28,8 milliárd forint tőkét vonzottak, és 5,4 milliárd forint hozam is növelte a vagyont. A hónapban a hazai likviditási alapok vonzották a legtöbb új tőkét, de a többi alkategória is új tőkét tudott vonzani. Minden alkategória vagyona nőtt, leggyorsabban a dollár pénzpiaci alapok vagyona, ezt követték az euró-övezeti alapok.
A nyilvános garantált alapok száma augusztusban 142-re csökkent, miután a futamidő végével három alap megszűnt, háromat pénzpiaci alappá alakítottak, míg két új indult. Összvagyonuk ismét 1%-kal csökkent, hó végi vagyonuk 429 milliárd forintot tett ki A 8,8 milliárd forint tőkekivonás – ami elsősorban a lejárt alapokból kivont jelentős tőke volt – mellett a piaci teljesítmények 4,5 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Ezek az adatok természetesen még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.
A 21 ingatlanalap vagyona 0,4%-kal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 256 milliárd forint volt, ami az alapok összvagyonának 9%-a. Az ingatlanalapokból összesen 3,5 milliárd forint tőkét vontak ki, viszont 2,5 milliárd forint hozam növelte vagyonukat. A hónapban tovább csökkent a tőkekivonás, ami az idén még nem volt ilyen alacsony. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 3,5%-kal csökkent, vagyonuk mintegy 31 milliárd forintot tett ki.
A 25 kötvényalap összvagyona augusztusban egy intézményi átstrukturáláshoz köthető egyedi tranzakciónak köszönhetően 45,6%-kal nőtt, a hónap végén az alapok vagyona 194 milliárd forintot tett ki. Bár a kiugró növekedés az átstrukturálás eredménye volt, a kötvényalapok enélkül is ismét nőni tudtak. Idén először ugyanis a hazai kötvényalapok is új tőkét vonzottak és az alapok összességében ismét pozitív hozamokat realizáltak augusztusban. A hónap során 56,8 milliárd forintot vonzottak a kötvényalapok és összességében 4 milliárd forint hozamot értek el. A rövid kötvényalapok vagyona 7,9%-kal nőtt, 2,9 milliárd forint friss tőke és 2,2 milliárd forint hozam eredményeként. A kötvényalapok vagyonának 64%-át jelentő hosszú kötvényalapok augusztusban az átstrukturálásnak köszönhető 53,9 milliárd forint új tőke mellett 1,7 milliárd forintnyi hozamot értek el, így vagyonuk 81,3%-kal nőtt.
Augusztusban tovább nőttek a kisebb alapkategóriák is. A 46 vegyes alap vagyona 1,3%-kal, 96 milliárd forintra nőtt. A hónap során 2,2 milliárd forintot vontak ki az alapokból, ezt azonban a piaci teljesítmények 3,4 milliárd forintos vagyonnövelő hatása ellensúlyozni tudta. A 11 egyéb alap vagyona augusztusban 1,5%-kal, 33 milliárd forintra nőtt. Az alapokból mintegy 100 millió forint tőkét vontak ki, és mintegy 600 millió forint hozamot értek el. A 23 nyilvános származtatott alap vagyona 2,9%-kal nőtt, augusztus végén 41,5 milliárd forint volt. A hónap során 480 millió forint új befektetés érkezett az alapokba, a piaci teljesítmények pedig 700 millió forinttal növelték az alapok vagyonát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.