Mint beszámoltunk róla, a nevezett cég 250 hektoliternyi 2007-es évjáratú Egri Bikavéréből a forgalombahozatali engedélyhez vett mintában a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ, Borminősítési Igazgatóság szakemberei jelentős mennyiségű nem természetes úton keletkezett, hozzáadott glicerint találtak.
– A választmány és minden jóérzésű termelő elhatárolódik e tettől. Olyan árnyék vetül most az egész borvidékre, amelynek súlyát aligha lehet ma még felmérni – jelentette ki a választmányi ülést követő rögtönzött sajtótájékoztatóján Simon József, a hegyközség elnöke. – Miután az ügyben még két másik egri pincészet is érintett lehet, mint amelyektől valójában a hamisított bor származik, ezért a többiek érdekében nevesítenünk kell ezeket: a Drahos-cégcsoporthoz tartozó Szőlőtermelő Csoport Kft.-ről, illetve az Egervin-utód, felszámolás alatt álló Integrált Borgazdaság Zrt.-ről van szó – tette hozzá Simon.
Mint a hegyközség elnöke kijelentette, amennyiben kézhez kapják az ügyet lezáró jogerős határozatot, s abban megerősítést nyernek az igen kemény vádak, úgy a súlyos pénzbüntetésen túl a Vincze Borászatot az „egri” név használatától is el fogják tiltani három évre.
A történet másik szála Tarsoly Józsefhez kötődik. A választmány az egri hegybíró szerepét is megvizsgálta: az igen szigorú egri eredetvédelmi szabályzatnak köszönhetően az érintett bor, illetve az annak alapanyagául szolgáló szőlő útja lépésről lépésre nyomon követhető.
Így ennek végiggöngyölítésével bebizonyosodott, hogy a hegybíró szabályszerűen járt el, az előírásoknak megfelelően vette a mintát, így – mutatott rá Simon József – alaptalanok az okirathamisításról szóló vádak.
Arra ugyanakkor ő sem tudott válaszolni, hogy hol lehet most ez a 250 hektoliter bor, hiszen csak a minta van meg, a hamisított tétel nincs. A hasonló esteket megelőzendő, éppen ezért a választmány azt javasolja, hogy a jövőben minden védett eredetű bor esetében egyszerre két hegybíró legyen jelen a mintavételnél. A borvidéken ugyanis évente legalább 160 Egri Bikavérből vesznek mintát, melyből száz esetben Egerben történik ez az eljárás.
Mindehhez kapcsolódóan tarsoly József lapunknak kijelentette: meg kell fontolnia az esetleges jogi lépéseket, hiszen alaptalanul illették roppant súlyos vádakkal, miközben tudomása szerint semmilyen eljárás nem indult ellene.
– Április 22-e, a felszámolás kezdete óta semmilyen formában nem szolgáltattunk bort a Vincze Borászatnak, és ilyesmiről információkkal sem rendelkezünk – szögezte le megkeresésünkre az Integrált Borgazdaság Zrt. FA felszámolóbiztosa, Szűcs Zoltán. A Drahos-cégcsoportnál csütörtök estig nem reagáltak telefonos megkeresésünkre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.