Egyszerre több irányból is támadják a konzervatív-liberális berlini kabinet koalíciós adópolitikáját. A politikai színtéren éppen a kereszténydemokraták (CDU) tartományi vezetői tiltakoznak a leghangosabban a 2010-től évi 24 milliárd eurós adócsökkentéssel járó költségek ellen. A civil szférából érdekes módon a német gyáriparosok szövetségének (BDI) elnöke, Hans-Peter Keitel figyelmeztetett az adócsökkentésektől várható deficitnövekedés veszélyére. A BDI szerint ugyanis az így megugró adósságállomány aláássa Németország hitelességét, hiába jelent az intézkedés könnyebbséget a gazdasági szereplőknek.
Megfigyelők azonban rámutatnak, mindkét tiltakozásnak vannak „szépséghibái”. A BDI-nél például az, hogy Keitel pár hónapja, június közepén még úgy fogalmazott: a gyáriparosok nem hívei a „statikus” szemléletnek, vagyis szerintük a gazdaság élénkítését szolgáló adócsökkentést nem feltétlenül kell megelőzze az adósságállomány lefaragása.
A CDU tartományi vezetőinél az a probléma, hogy a koalíciós szerződést egyhangúlag megszavazta a kereszténydemokraták pártgyűlése. Ennek ellenére Volker Kauder, a CDU szövetségi frakcióvezetője úgy nyilatkozott, hogy kompromisszummal kell kezelni a tartományi ellenvetéseket.
A kormányzati partner FDP vezetője, Guido Westerwelle külügyminiszter a morgolódásra reagálva nyomatékosan figyelmeztette a kereszténydemokratákat: a koalíciós szerződéseket azért szokás kötni, hogy be is tartsák őket. Reuters, Welt Online
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.