A Fico-kormány által gyorsított eljárásban keresztülvitt jogszabály értelmében az állam elővásárlási jogot kap a csődhelyzetbe jutó stratégiai vállalatok részvényeire. A szlovákiai ellenzék által hevesen támadott "államosítási törvénybe" csak az utolsó pillanatban került bele az a kitétel, amely szerint a kincstárnak a helyzet stabilizálódása után kötelessége ismét eladni a hozzá került részvényeket.
Ez a hasonló nyugat-európai és Egyesült Államokbeli mentőakcióknál - amelyek zömmel bankokat és más pénzügyi vállalkozásokat érintettek - kezdettől alapkövetelmény volt, és néhány esetben már meg is valósult a reprivatizáció.
Ugyanakkor sok esetben nem az állami tulajdon megszüntetése, hanem újabb és újabb milliárdok pumpálása van napirenden. Alistair Darling brit pénzügyminiszter például a közelmúltban jelentette be, hogy - 12 százaléknyi részvénypakettért cserébe - további 25,5 milliárd fontot adnak a 74 százalékban már állami kézben lévő Royal Bank of Scotlandnek (RBS).
Magyarországon egyelőre csak egy olyan finanszírozási formáról született döntés, amelynek keretében az állam részesedést szerez bizonyos vállalatokban: a válság mélyülését megakadályozandó a kormány összesen 300 milliárd forintos keretet szánt a bankok „megmentésére”.
További részletek a holnapi Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.