Az építménytípusok közül az épületeken zajló munkálatok 6,6 százalékkal szűkültek, ugyanakkor az egyéb építmények terén 2,1 százalékos bővülés volt. Ez a kettősség az egész év során megfigyelhető volt, ezúttal még csökkent is a két építményfőcsoport dinamikájának a különbsége.
Kiugróan bővült azonban a hónap során kötött új szerződések állománya, összességében közel 26, az épületek esetében 40 százalékkal. Ezzel még mindig a 2005-re jellemző szint alig kétharmadát sikerült csak elérni, azonban az azóta eltelt időben látottakhoz képest jelentős a fellendülés.
Kedvező fordulat, hogy már az épületek építésében sem figyelhető meg a korábban jellemző zuhanás, tehát már nem csak az infrastruktúra-beruházások húzzák a szektort – mondta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A lakásépítés terén azonban negatívak a kilátások, amíg a lakáspiaci kereslet ilyen gyenge a nagy munkanélküliség és a pesszimizmus miatt. Emiatt pedig a lakosság vonakodik hiteleket felvenni, de a bankok is sokkal óvatosabbak, ezért szűk az építésekhez rendelkezésre álló forrás. Néhány nagy vállalati beruházás is segíti azonban az építőipart, például a Mercedesé, valamint több nagy szállodaépítés. Kérdés azonban, menynyire fogja támogatni a következő kormány a szektort, mindenesetre vannak erre utaló jelek. A távfűtés támogatása helyett például a korszerűsítést és újraszigetelést ösztönözné, ez a szektor szempontjából pozitívum, még ha marginális is az ilyen jellegű termelés.
A megfigyelhető csökkenés ellenére pozitívumként értékelte Eppich Győző, az OTP Bank elemzője, hogy megállt – a főként a magánszektor beruházásaihoz kötődő – épületek építése alágazat csökkenése. További kedvező jel, hogy az alágazat új rendelései bővülést mutatnak. Ugyanakkor az állami beruházások már nem húznak olyan erővel, mint korábban – tette hozzá. A mostanihoz hasonló globális pénzügyi válságból kiinduló recesszióknak rendszerint nagy vesztese az építőipar. Csakhogy Magyarország speciális helyzetben van, 2006 óta csökkenő a termelés tendenciája, jelenleg azonban az EU-s források támasztják a keresletet – hívta fel a szakértő a figyelmet. Természetesen jelentős bővülésre a belátható jövőben sem lehet számítani. A már megkezdett projekteket ugyan nagyrészt befejezik az építők, ám a nagyfokú irodapiaci és ipari ingatlan kihasználatlanság, illetve az eladatlan lakások tömege miatt így is túlkínálat jellemzi a piacot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.