BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalan környezetben

Jóllehet a válság a gyógyszeripart sem hagyta érintetlenül, az ágazat szereplőit jobban aggasztják a hazai szabályozás folyamatos változásai. Az idén különösen a gyógyszer-gazdaságossági törvény múlt év végén elfogadott módosítása kényszeríti fejtörésre az összességében 14 ezer embert foglalkoztató ágazatot.

A módosítás lehetőséget teremt a nemzetközi referenciaár bevezetésére, amelynek alapja és részletei nem tisztázottak, ráadásul kilátásba helyeztek egyéb újításokat is, amelyek előbb-utóbb költségcsökkentésre késztetik a cégeket – emelte ki lapunknak a Sanofi-Aventis/Chinoin kommunikációs vezetője, Rózsa Iván. Hozzá hasonlóan az újabb módosítások egyelőre bizonytalan részleteit emelte ki a napokban tartott évértékelő tájékoztatóján Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója is.

Marosffy László, az Egis vezérigazgató-helyettese ennél keményebben fogalmazott: „Barátságtalannak tartjuk, hogy az év végén elfogadott törvénymódosítás olyan árakat próbál ránk kényszeríteni, amelyeket nem a hazai piaci környezethez szabtak. Nem veszi figyelembe például a szabadalmi védettséggel járó, változó költségeket. Oka van annak, ha egy termék nem jelenik meg egy piacon” – tette hozzá.

A tavaly öt százalékkal bővülő hazai piacon a legnagyobb részesedésű Sanofi-Aventis/Chinoint az európai szinten is kiemelkedő különadók hazai beruházásaik, kutatási, gyártási költségeik újratervezésére késztették – mutatott rá Rózsa Iván.

Ami a múlt évet illeti, a negyedévenkénti referenciaárazás kisebb mértékű árcsökkenésre kényszerítette a cégeket, míg az orvoslátogatói regisztrációs díjak újabb bevezetése, illetve a különadó is növekvő terheket jelentett. A cégek eredményére azonban főleg a 2009. április elsejétől bevezetett megszorítások hatottak negatívan. Különösen a támogatási kulcs 85-ről 80 százalékosra csökkentése, ebből eredően pedig a betegek által fizetendő összeg 33 százalékos növekedése, illetve más termékek esetében a támogatás mértékének 55-ről 25 százalékra csökkentése érintette kedvezőtlenül a fogyasztást.

A Richter vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: a pénzügyi válság keresletre gyakorolt hatásai alól sem tudja magát kivonni az ágazat. „Erős áreróziós nyomást tapasztalunk a piacokon, ezt ellensúlyozza a volumennövekedés, ám összességében így is stagnálással számolunk – mondta Bogsch Erik. A régióban az egy főre jutó fogyasztás nagyjából a fele a nyugatinak, tehát van lehetőség a bővülésre. „Ám amíg a vásárlóerő felzárkózását nem tapasztaljuk, miért reménykednénk abban, hogy a gyógyszerfogyasztás felzárkózik a nyugat-európai szintre?” – emelte ki a vezérigazgató.

Mindezek ellenére igen jó évről számolt be a héten a Richter Gedeon Nyrt. Ezt azonban a 25 százalékban állami tulajdonban levő társaság elsősorban kiugró amerikai bevételeivel magyarázza. Az elkövetkező évben azonban – jórészt klinikai költségei miatt – jelentősen csökkenhet az üzemi eredmény, az amerikai piacon pedig 25 százalékos viszszaesést prognosztizál a cég.

Stabilan fejlődik ugyanakkor az orosz piac, amely a tavalyi jó eredmény másik fő motorjának számít. Ez a szegmens az Egisnek is sikereket hozott, amely ugyancsak a múlt héten kiadott november–januári időszakra vonatkozó jelentésében éves szinten 20 százalékos növekedésről tudott beszámolni: az orosz és egyéb FÁK-államokban (Oroszországban erős bázisról) 11 százalékkal tudtak növekedni. Összességében az Egis eredményei is felülmúlták a várakozásokat. Idei terveiben azonban globálisan stagnálást, a hazai piacon 0–5 százalékos bővülést, az Egyesült Államokban azonban 25 százalékos visszaesést prognosztizáló Richterhez hasonlóan belföldön enyhe (5 százalékos) emelkedést, nyugati késztermékpiacán azonban 30 százalékos csökkenést jósol.

Ugyancsak a napokban közzétett éves jelentésében pozitív eredményekről számolt be a Sanofi-Aventis/Chinoin francia tulajdonosa is. Nekik a válságon túl a legnagyobb forgalmú termékük generikussá válásának negatív hatását kellett kompenzálniuk. Ehhez a céget a fejlődő országok piacain elért nagymértékű fejlődés segítette. A társaság magyar piaca esetében a 33 tavalyi akvizíciója közül Európa egyik legnagyobb generikus gyártójának, a cseh Zentivának a felvásárlása jelentett fontos változást – tudtuk meg. Ezáltal ugyanis hazánkban nagy forgalmú generikumok kerültek a cég kezébe.

A termékportfólió bővítésének fontosságát nemcsak a Sanofi-Aventis/Chinoin, de a Richter is kiemeli. Bogsch Erik szerint a cég számára jelenleg elsősorban ez a tevékenység jelenthet kitörési pontot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.