Külföldön bevett gyakorlat, hogy jelentik a számítógéppel elkövetett csalásokat, Magyarországon azonban még kevésbé jellemző. Sok esetben nem is derül fény a visszaélésre, így egyelőre nem ismert pontosan a hasonló jellegű bűncselekmények száma, de tapasztalataink alapján Magyarországon is egyre gyakoribbak az efféle visszaélések – közölte Barta Csaba, a Deloitte Zrt. IT biztonsági tanácsadója. Hozzátette: mind a magán-, mind a közszférában előfordulnak ilyen típusú bűncselekmények.
Az üzleti életben az esetek többségében "házon belül" folyik le a vizsgálat, és nem feltétlenül van büntetőjogi következménye, belső munkatárs esetén inkább a munkaviszony megszüntetése jellemző. A közszférában felfedett visszaélések általában nagyobb médiavisszhangot kapnak, és nagyobb arányban van büntetőjogi következményük is – mondja a szakember. A vizsgálatot általában a helyi IT-biztonsági csapat végzi el. Ha azonban az eset felderítése túlmutat a belső szakemberek képességein vagy erőforrásain (vagy akár a csapat valamely tagjával kapcsolatos), illetve ha jogi útra terelődik az ügy, külső szakértőre, úgynevezett számítógépes törvényszéki szakemberre (computer forensic szakértő) van szükség.
Magyarországon most először indul ilyen képzés – mondta Fóti Marcell, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezetője. Az EC-Council Computer Hacking Forensic Investigator tanfolyamának legújabb, 4-es verziója Európában először nálunk lesz elérhető - tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.