„Zuschlag János nem hozott létre bűnszervezetet, a vádlottak között nem volt összehangolt együttműködés, hiszen alig ismerték egymást. Az ügyészség védencem büntetésére vonatkozóan megdöbbentősen súlyos indítványt tett” – hangsúlyozta védőbeszédében Kovács M. Gábor.
Zuschlag védője elmondta: megítélése szerint a politikai pártokhoz kötődő ifjúsági szervezetek finanszírozásának jogi szabályozása máig rendezetlen, és amíg ez így marad, mindig lesznek ilyen ügyek. Védence pedig csak azt a módszert használta, amit mindkét politikai oldal is alkalmazott - számol be a tárgyalásról a BAON.
– Ez a rendezetlen szabályozás már akkor is létezett, amikor Zuschlag János még nem is politizált, lényegében tehát ő ebben szocializálódott – mondta az ügyvéd.
Kovács M. Gábor egyórás védőbeszédében részletesen kifejtette, hogy megítélése szerint miért nem áll meg a perben a bűnszervezet vádja. A bűnszervezeti minősítésnek a kiszabható büntetések szempontjából van jelentősége, hiszen ha a bíróság is úgy ítéli meg, hogy a vádlottak bűnszervezetet alkottak, akkor a büntetési tételek a kétszeresére emelkedhetnek. Az elsőrendű vádlott Zuschlag Jánost öttől húsz évig, míg a fiktív egyesületek elnökeit illetve a pályázatok készítőit kettőtől tizenhat évig terjedő szabadságvesztésre ítélheti a bíróság, ha megáll a bűnszervezet vádja.
A védő többek között elmondta: az egyesületi elnökök nem voltak szoros kapcsolatban, lényegében alig ismerték egymást, nem egyeztettek, és azt hitték, hogy legális dolgokban vesznek részt. Kovács M. Gábor szerint a vádlottak a külvilág felé sem léptek fel egységesen (ez is a bűnszervezet egyik ismérve).
– A védekezés esetleges szervezettsége nem jelenti az elkövetés szervezettségét – hangsúlyozta Zuschlag védője. Kijelentette: a vádlottak nem egy összehangolt szervezet tagjaként tekintettek magukra, nem volt közöttük maffiajellegű együttműködés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.