Teljesen ellentétes trend rajzolódik ki a belföldi értékesítésben, amely még mindig 8,7 százalékos mínuszban van a múlt évhez képest. Az esztendő második felétől várható csak érdemi javulás ezen a téren, a vásárlóerő ekkortól növekedhet. A jó termelési adatok tehát összességében már harmadik hónapja gyenge értékesítéssel párosulnak, azaz egyelőre készletezés folyik. Kérdés, meddig tarthat ki ez a folyamat, mert előbb-utóbb lassítani kell a termelést, ha nem tér magához a kereslet. Emellett is látványos javulást mutat az ipari termelékenység, amelyben azonban nagyobb a szerepe a létszám csökkenésének, mint a termelés bővülésének. Majdnem 10 százalékkal csökkent ugyanis az iparban dolgozók száma egy év alatt.
A jövőre nézve viszont biztató, hogy elsősorban a jó exportkereslet miatt az új rendelések 14,7 százalékkal haladják meg a tavaly ilyenkorit. A teljes állomány azonban még így is majdnem 14 százalékos mínuszt mutat. Az idén valószínűleg még nem tudja megközelíteni a termelés a válság előtti szintet, és jövőre is csak akkor, ha a fejlett piacokon most zajló fellendülés tartós marad – vélekedik több szakértő. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.