BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmilliárdos festménykínálat

A tavaly májusihoz hasonló – valamivel 300 millió forint fölötti – összkikiáltási értékű anyagot árverez jövő hétfőn Virág Judit. A gazdasági válság előtti években látott csúcsokhoz képest tehát még mindig visszafogott a kínálat, de így is találunk kiemelkedő műveket a szezon legjelentősebb hazai festményaukciójának anyagában. Ilyen például Fényes Adolfnak az 1900-as évek elején festett Parasztlánya (41. tétel, 7 millió forint), amelyen a kritikai realizmus és a plein air naturalizmus, a népi életkép és az egyénített portré jegyei egyaránt megtalálhatók. Mednyánszky László tavaszi tája (36., 20 millió) óriási méretével, Czóbel Béla 1907-re datált fauve-csendélete (82., 12 millió) a párizsi avantgárd művészethez való közvetlen csatlakozásával, Czigány Dezső késői csendélete (101., 15 millió) letisztult, klasszicizáló felfogásával emelkedik ki az átlagos árverési kínálatból.

Kiváló művekre tehetünk szert Patkó Károlytól: a 183. számon induló fekvő akt 7, a 75. számú önarckép 4,2 millió, míg a 28. számú, itáliai városrészletet ábrázoló nagyméretű tusrajz mindössze 280 ezer forintról várja a liciteket. Munkácsy Mihály Festő és modellje című olajvázlata (120.) 15, Gulácsy Lajos Önarcképe (165.) 5 millió forintról indul a Kongreszszusi Központban. Az alacsonyabb árfekvésű tételek közül izgalmas például Markó András úgyszólván monokróm temperaképe (105. tétel, 480 ezer), Ország Lili olajfestményei (49. és 111., egyenként 800 ezer) vagy Jándi Dávid Falusi délutánja (128., 950 ezer).

Virág Judit előtt két nappal, szombat délután rendezi 28. aukcióját a Belvedere Szalon. Forró Tamás 188 tétellel rukkol elő, az összkikiáltási érték azonban – az olcsó, százezer forint alatti grafikák nagy számának köszönhetően – alig több mint fele a piacvezetőének. Tízmilliós nagyágyúkban ennek dacára nincs hiány. A legmagasabbra (16 millió forint) Aba-Novák Vilmos 1925 körül készült Kilátás az ablakomból című festményét árazta a Belvedere, de két Tihanyi-kompozíció (41. és 142.), Rippl-Rónai József Műteremben című korai, részben még Munkácsy-hatást tükröző, de attól a korabeli francia realista irányzatok felé távolodó vászna (137.), valamint Egry József Vihar a Balatonon című műve (120.) is tízmillió fölötti árról startol majd a Szent István téren.

Aki gyönyörű tavunk viharos oldalára kíváncsi, az Brodszky Sándor ilyen témájú – az Egry-képnél majd egy századdal idősebb – festményét (43., 4,8 millió) is megvásárolhatja. Aki pedig szobrok helyett azok nívós festményábrázolását szeretné birtokolni, annak a 100. tételt ajánlhatjuk: Perlrott-Csaba Vilmos Szobortár című képe 3,8 millió forintról várja az ajánlatokat. Az alacsony árfekvésű tételek közül kifejezetten jó vételt jelenthetnek például Boromisza Tibor 72. és 73. számú gouache-rajzai, legalábbis akkor, ha a 75 ezres kikiáltási ár nem emelkedik túlságosan magasra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.