Az együttműködés hosszabb távú célja, hogy az ország területén regionális kisbankokat hozzanak létre, egyenként ötven-hetven milliárd forintos mérlegfőösszeggel és kettő-négy milliárdos alaptőkével. Lakatos László, a Repiva elnöke hangsúlyozta: az együttműködés valódi kockázatközösségen, hasonló hosszú távú üzleti érdekeken, valamint szakmai összefogáson alapul.
Ami az új stratégia tartalmát illeti, Lakatos László szerint egy alternatív, korszerű, hosszú távon életképes üzleti modellt kívánnak megvalósítani a magyarországi piacon. A cél az, hogy megtartsák a takarékszövetkezeti szektor értékeit, kiegészítve ugyanakkor a piaci igényeket figyelembe vevő fejlesztésekkel, úgy, hogy közben sikerüljön megtalálni a hatékony méretet és szervezeti felépítést is. A stratégia lényeges eleme, hogy a létrehozandó regionális pénzügyi szolgáltatók részvénytársasági formában működő hitelintézetként tevékenykednek majd, hiszen a takarékszövetkezeteknél alkalmazott döntési mechanizmus (egy tag egy szavazat elve) nehézkessé teszi a közös tulajdonosi érdekek hatékony érvényesítését. (A banki működéshez szükséges tőke előteremtése értelemszerűen az egy régióba tartozó takarékok egyesüléseivel valósul meg.)
Pál Gyula, a Repiva igazgatóságának tagja rámutatott: az elmúlt időszakban több olyan változás is történt a magyarországi pénzügyi szolgáltatói piacon, amelyre a takarékszövetkezeti szektor nem minden esetben tudott kellően gyors és hatékony válaszokat adni. Egyebek mellett utalt arra, hogy míg 2003-ban még a szektor részesedése elérte a 23 százalékot a lakossági hiteleknél, mára ennek harmadára csökkent ez a súly, úgy, hogy közben a lakossági hitelpiac tízszeresére növekedett. Ezzel együtt – tette hozzá – a takarékszövetkezeteknek több szempontból is nagyon jók a pozícióik: így például igen nagy, vidéken is erős fiókhálózattal rendelkeznek, illetve nem küzdenek forrásgondokkal, hiszen a hitel/betét arányuk sokkal kedvezőbb a kereskedelmi bankokénál.
Az együttműködésben részt vevő bank és takarékszövetkezetek piaci súlya minden területen nagyjából nyolc-kilenc százalék körül mozog, összesített mérlegfőösszegük 132,4 milliárd, saját tőkéjük 9,5 milliárd forintot tesz ki. VG
Tokaj és Vidéke Takarékszövetkezet
Biatorbágy és Vidéke Takarékszövetkezet
Vértes Takarékszövetkezet
Takarék Szövetkezeti Hitelintézet
Nagybajom és Vidéke Takarékszövetkezet
Létavértes és Vidéke Takarékszövetkezet
Forrás: Repiva
Tokaj és Vidéke Takarékszövetkezet
Biatorbágy és Vidéke Takarékszövetkezet
Vértes Takarékszövetkezet
Takarék Szövetkezeti Hitelintézet
Nagybajom és Vidéke Takarékszövetkezet
Létavértes és Vidéke Takarékszövetkezet
Forrás: Repiva-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.