Geotermikus energiával fűtik majd azt a 100 ezer négyzetméteres üvegházat, amelyben a Tura mellett lévő hőforrás vizét hasznosítva évi 6000 tonnányi paradicsomot termeszthetnek, az összességében 5 milliárd forintos beruházás még ez évben megkezdődhet – jelentette ki a fejlesztést finanszírozó Sugar Holding hazai befektetőcsoport ügyvezetője Miszori László elmondta: a vállalkozást a földből feltörő 129 Celsius-fokos víz hasznosítására alapozzák, méghozzá környezetkímélő eljárással. A vizet ugyanis az üvegházból visszavezetik a mélybe, az ily módon kialakított zárt rendszer nem veszélyezteti a felszín alatt a Turáig húzódó budai hőforrások rendszerének egyensúlyát.
Az osztrák Zeiler GmbH-val együttműködve olyan környezetbarát technológiára rendezkednek be, amellyel egész évben a nemzetközi piacon is versenyképes paradicsom termeszthető. Az előállítási költség 50 százalékát a fűtés adja, amelynek költsége ez esetben a természet jóvoltából minimális lehet. Az osztrák cég Bécs mellett már évek óta üzemeltet hasonló üvegházat, az ő rendszerét veszi át a magyar partner.
A beruházás projektjének tulajdonosa a Turawell Kft., a befektetés költségeinek 30 százalékát az osztrák fél adja, a többit hazai befektetők, uniós pályázati pénzek és banki kölcsönök fedezik – közölte az ügyvezető. A vállalkozás évi 6-7 milliárd forintos árbevétellel számol. Az előállított paradicsom nagyobb hányadát az osztrák partner értékesíti a nyugat-európai piacon, kisebb része a hazai választékot bővíti. A beruházás kétszáz helybéli és környékbeli lakosnak teremthet új munkalehetőséget.
A turai beruházás az előkészítő munkálatok befejeztével a harmadik negyedévben indulhat, és a jövő évben már megkezdődhet a termesztés. MTI-Eco
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.