BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmarad a piaci fellendülés

Takács János: Az Electrolux magyarországi üzemeiben az idén csak a szinten tartás a cél

Az első fél év nem igazolta az év eleji optimistább várakozásokat, a felvevőpiacokon nem következett be a remélt fellendülés. Ezért az idén jó esetben a tavalyi forgalom ismételhető meg, valamivel nagyobb darabszámú termelés mellett – mondta lapunk megkeresésére Takács János, az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatója. A vezető európai fehérárugyártó csoport magyarországi leányvállalata 2009-ben – a magyar számviteli szabályok szerint – 196,5 milliárd forint árbevételt könyvelhetett el, ez jelentősen elmarad a 2007-es rekordévtől, amikor a forgalom elérte a 224 milliárdot.

Ez év elején a vezérigazgató az akkori optimista piaci előrejelzések ismeretében még úgy látta, hogy 2010-ben ismét megcélozható a 200 milliárd forint feletti árbevétel. Ez azonban szerinte ma már az eddigi piaci fejlemények tükrében nem reális célkitűzés.

A hazai leánycég a skandináv anyavállalat egyik meghatározó európai hűtő-, fagyasztóláda- és porszívógyártó bázisa. Az itteni üzemekben készülő termékek több mint 90 százalékát exportálják Nyugat- és Kelet-Európába. Utóbbi térségben tavaly különösen nagy mértékű volt a háztartási berendezések iránti kereslet visszaesése, és azóta is nehezen találnak magukra ezek a piacok. A magyarországi egységek közül ezt a helyzetet különösen a nyíregyházi üzem szenvedte meg, tavaly 23 százalékkal kellett csökkenteni a gyártást.

A piaci fejlemények nyomán azonban összességében ha szerény mértékben is, de növelhető a termelés a hazai üzemekben – mondta Takács János. Hozzátette: a tavaly még 4,9 milliós összdarabszám az idén várhatóan meghaladja az ötmilliót, de messze van még a néhány évvel korábbi 6,3 milliós csúcstól. A termelést ebben az évben eddig a jászberényi porszívóüzemben lehetett növelni, főleg a prémium termékek iránti keresletnek köszönhetően. Ennek a gyártmánykategóriának azonban az aránya az össztermelésben ma még alacsony. A folyamatos munkát a svéd anyacég más üzemeivel szemben Magyarországon nem akadályozza alkatrészhiány. Takács János ezt az évek során kiépített erős beszállítói háttérrel magyarázza. „A nálunk készülő termékek hazai tartalma meghaladja az 50 százalékot” – jelezte.

Az átlagban évi négyezer főt foglalkoztató magyarországi nagyvállalat az idén már nem kényszerül létszámleépítésre. Tavaly a nyíregyházi gyárból 95 embert küldtek el, a további hatékonyságjavítást pedig más eszközökkel érte el a vezetés. Befagyasztották a béreket, illetve mintegy 15 százalékos költségmegtakarítást eredményezett az energia- és vízfelhasználásban a környezetvédelmi program bevezetése. Ebben az évben azonban már ismét emelhették a fizetéseket, ennek átlagos mértéke 6,5 százalék volt.

A versenyképesség szempontjából a magyarországi üzemek tartják a pozíciójukat, mind a minőségi, mind a költséghatékonysági mutatókat figyelembe véve – emelte ki Takács János. Megjegyezte: további hatékonyságjavítási lehetőségek rejlenek még a vállalati folyamatok átláthatóbb irányításában, az erre kidolgozott központi projekt jelenlegi kísérleti helyszíne is Magyarország, a program élesben a jövő év elején indulhat.

A kormányváltás kapcsán – mint az egyik meghatározó hazai multinacionális cég vezetője – Takács János elmondta: üdvözlendő minden olyan intézkedés, amely elősegíti a gazdasági növekedést. Idesorolta az adó- és adminisztrációs terhek csökkentését, a korrupció visszaszorítását. Hozzátette: most már csak a konkrétumokra kell várni, reményei szerint nem sokáig. Kifejtette ugyanakkor, hogy reméli, lesz elég bölcsesség az új vezetésben, és a híresztelésekkel ellentétben mégsem akar újabb különadót kivetni a multinacionális cégek itteni érdekeltségeire. „A lépés objektív szempontok szerint rontaná az itteni termelőkapacitások versenyképességét, szubjektív szempontból pedig rossz üzenete lenne a befektetni szándékozó külföldi tőke számára” – fejtette ki a vezérigazgató.




Ukrajnai akvizíció

A svéd anyavállalat a napokban bejelentette, hogy kelet-európai gyártói jelenlétét egy ukrajnai üzem megvásárlásával is növeli. A kárpátaljai Ivano-Frankivszkban működő, jelenleg 150 főt foglalkoztató üzemben mosógépeket szerelnek össze. Mostani tulajdonosa, az olasz Antonio Merloni S.p.A. 2003-ban vette meg az egységet, és most 19 millió euróért adja tovább az Electroluxnak. Az ügylet lezárása a jövő év első negyedében várható.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.