Az apropó: az elöregedő népesség és az ennek nyomán fellépő munkaerő-piaci kényszerek miatt a bevándorlásnak egyre nagyobb szerepe van Kelet-Közép-Európa országaiban is.
A régióban élők körében leginkább a gazdasági félelmek motiválják a bevándorlókkal szembeni előítéleteket. A térségben a lengyelek, a románok és a bolgárok vélekednek inkább pozitívan a migránsok gazdaságra és kultúrára gyakorolt hatásáról. Kelet-Közép-Európa államai közül Magyarországon a legerősebbek a migrációval kapcsolatos gazdasági félelmek.
A régió egészét erős jóléti sovinizmus jellemzi. Magyarországon a felnőtt lakosság 60 százaléka szerint a bevándorlók egyáltalán nem vagy csak az állampolgárság megszerzése után kaphatnák meg a honi munkavállalókat megillető jogokat, de ugyanez jellemzi Csehországot és Szlovéniát is.
Több országban a lakosság jelentős része úgy véli: a bevándorlók már eleve túl sok szociális juttatásban részesülnek. Ebben a vonatkozásban a régióban a legszélsőségesebb álláspont Magyarországra jellemző, mivel a válaszadók közel tíz (9,7) százaléka szerint a bevándorlók sokkal több szociális juttatást kapnak, mint amennyi adóval hozzájárulnak a közös kiadásokhoz.
Ha azonban mindazokat a válaszadókat nézzük, akik szerint inkább többet kapnak, mint amennyit befizetnek (a 0–4 válaszok összege), akkor Csehország (50,9 százalék) és Szlovákia (49,3) esetében nevezhetjük a legerősebbnek a jóléti sovinizmust. A legnyitottabb országnak ebből a szempontból Románia nevezhető. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.