Alig két héttel az előző országos sztrájkot követően ma újabb jelentős sztrájkba kezdenek a franciák. A tiltakozó napon várhatóan nagy számban vesznek részt a közszférában dolgozók, a postahivatalok zárva lesznek, a tanárok többsége nem tartja meg óráit, az állami kórházakban csak sürgősségi eseteket látnak el.
A hét szakszervezet reméli, hogy legalább annyian részt vesznek majd a tiltakozó napon, mint a szeptember 7-én tartott sztrájkon, akkor becsléseik szerint 2,7 millióan tüntettek.
Ma kezdődik a nemzetgyűlés által már elfogadott nyugdíjreform vitája a szenátusban, melynek legnépszerűtlenebb elemei a nyugdíjkorhatár fokozatos felemelése 60-ról 62 évre, valamint a közszférában dolgozók járulékának, és a magas jövedelmek adójának egyszázalékos növelése. A kormányzati indoklás szerint a reformok elfogadása elkerülhetetlen, a nyugdíjrendszer hatalmas hiányát így kívánja fedezni a kormány, a számítások szerint 2030-ig 70 milliárd euró hiányt halmozhat fel.
Párizs nagyon is tudatában van, hogy a pénzügyi piacok és Brüsszel is sürgetik a költségvetési hiány csökkentését, állítja a kormányzat. Nicolas Sarkozy úgy nyilatkozott, eltökélt szándéka, hogy megvalósítsa terveket és lenyomja az államháztartási hiányt.
Az EUobserver figyelmeztet a tegnap közzé tett AVIVA csoport kutatásra mely szerint az európai populáció fele fog nyugdíjba vonulni a következő negyven évben, ami összesen mintegy 400 millió embert jelent, éppen ezért azonnali lépésekre van szükség ahhoz, hogy ne következzen be megélhetési katasztrófa a kontinensen. Egyetlen reformlépés önmagában nem lesz elegendő, hiszen például ha a nyugdíjalapok hozama 5 százalékról 8 százalékra emelkedne, akkor a hiány még mindig 1661 milliárd euró maradna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.