BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Ha az államnak hatalmat adsz, nem akarja visszaadni"

Az államok megnövekedett súlya nem mindenhol fog visszaállni a válság előtti állapotra. A szabályozási rendszereket újra kell gondolni úgy, hogy a politika gyorsan reagálhasson a változásokra - véli Stephane Garelli, az Institute for Management Development professzora. Ő vezeti az évente megjelenő leginkább figyelt versenyképességi jelentést: a World Competitiveness Yearbook-ot.

Az állam szerepe megnövekedett a globális világgazdasági válságban, s a jövőben jóval nagyobb szerepvállalása lesz a gazdaságban, mint korábban – véli Stephane Garelli professzor.

„Az állam a közösségi célok megvalósításának legfontosabb szereplőjéből részvényessé is vált, közvetlen tulajdonrészt szerzett gazdasági társaságokban” – mondta a szakértő. Hozzátette: „Ez egyébként csak a világ fejlett felén számít újdonságnak, hiszen számos feltörekvő piacon ez a bevált modell.

Azzal támasztotta alá véleményét, hogy Kínában 22 legnagyobb vállalatból 21-et az állam irányít. Hasonló a helyzet a Perzsa-öböl menti országokban is.

A közgazdász úgy gondolja, ha a politika egyszer hatalmat szerez, akkor nem akarja visszaadni azt. „Persze ez országonként és hagyományonként igen eltérő is lehet.” Úgy vélekedett a Figyelőnek adott nyilatkozatában, hogy az Egyesült Államokban hamar kivonulhat az állam, míg ahol az állami szerepvállalás nagyobb, ott komoly szereplő maradhat a gazdaságban.

A szabályozással kapcsolatban elmondta: szükség van az üzleti élet nemzetközi felügyeletére. „Pontosan azért, mert a tőke, a tőkeáramlás mindinkább nemzetközivé válik.”

A pénzügyi területek szabályozására a bázeli székhelyű Bank for International Settlements lehet alkalmas, a kereskedelmet a Kereskedelmi Világszervezetnek kell felügyelnie.

„Olyan szabályozó hatóságokra lenne szükségünk, amelyek gyorsan és hatékonyan képesek reagálni a piaci változásokra.” A professzor hozzátette: nem szabad kettéválasztani a világ fejlett országait és „mondjuk” Közép és Kelet-Európát, hiszen vannak rossz állapotban lévő dél-európai országok is.

A kormánynak képesnek kell lenni gyorsan reagálni a piac változásaira, gyors döntéseket hozni, ha válsághelyzet áll elő. Európának éppen ez a problémája: hogy miként lehet megvalósítani összehangolt formában az ilyen típusú pénzügyi és monetáris politikai döntéseket – mondta Garelli.

„Annyi a pénz a piacon, hogy egyetlen hatóság, nemzeti jegybank vagy ország önmagában nem képes európai szinten befolyásolni a folyamatokat.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.