Az ingatlanfejlesztési ágazat minden területén túlkínálat alakult ki, s valószínűleg még 2011-ben sem kezdődnek tömegesen beruházások – véli Borbély Gábor, a CB Richard Ellis (CBRE) regionális elemzője. Szerinte nagy a valószínűsége annak, hogy a jelenlegi piaci szereplők közül sokan lesznek kénytelenek átnyergelni valamilyen más területre – „bizniszt váltani” –, ugyanis a szektor komoly konszolidációjára, egyszersmind átalakulására lehet számítani.
Az egyes piaci szegmensek közül a logisztikai ingatlanfejlesztések képesek a legrugalmasabban alkalmazkodni a változásokhoz, a kereslethez igazítani a kínálatot. Az egyszerűbb raktárberuházások ugyanis három-hat hónap alatt elkészülnek, szemben a több évig tartó irodaház- vagy bevásárlóközpont-építésekkel. A logisztikai fejlesztések piacán a befektetők 2008-ban behúzták a féket, ennek következtében 2009 lett az eddigi „legcsendesebb” esztendő. Az ez év teljesítményének értékelésekor éppen emiatt fokozottan figyelembe kell majd venni, hogy a tavalyi bázis meglehetősen alacsony, ami biztosan erősíti a 2010-es eredményeket – hívja fel a figyelmet Borbély Gábor.
A kereskedelmi ingatlanfejlesztések piacán a 2009-es esztendő átadások szempontjából semmiképpen sem nevezhető mélypontnak. Tavaly az olasz Gruppo nyitott egy 1600 négyzetméteres, prémium kategóriás üzletet a felújított Palazzo Dorottya épületben. A Párisi Nagyáruház épületében novemberben nyitott meg az Alexandra Könyváruház két szinten, 2100 négyzetméteren. S ugyancsak tavaly ősszel adták át – az évben egyetlen nagyobb bevásárlóközpontként – Budapesten a 47 ezer négyzetméteres Alleet. Finanszírozás és új fejlesztések szempontjából azonban egyértelműen mélypontnak tekinthető 2009 – mutat rá a CBRE elemzője. A valódi aranykor a kereskedelmi ingatlanfejlesztés területén is a 2006–07-re tehető, Amikor viszont több olyan bevásárlóközpont is épült, jellemzően kisebb, vidéki városok mellett, amelyek soha nem tudtak igazán beindulni. Az utóbbi időben bekövetkezett lakossági fogyasztás-visszaesés pedig végképp ellehetetlenítette a helyzetüket. A jelenleg is folyó fejlesztések kizárólag Budapest vagy vidéki nagyvárosok külkerületeiben, illetve szomszédságában koncentrálódnak. Miközben a piac túltelítődött, a fejlesztők a kínálat növelésével túllépték a kereslet határát.
2006–07 hatalmas irodapiaci felfutása után általánosságban elmondható, hogy 2009-ben az egész piacon 10–30 százalékkal csökkentek a bérleti díjak. A csökkenés mértékét befolyásolta a pénzügyi háttér, az irodaház elkészülés előtti megvásárlása és a befektetési stratégia. A lokáció pedig változatlanul nagyon sokat számított. Bár a jelenlegi piaci helyzet a bérlők számára a legjobb kondíciókat biztosítja, a múlt év adatai alapján nem mondható el, hogy éltek volna a pozitív adottságokkal. Az ok egyszerű: minél nagyobb a cég, annál komplikáltabb és időigényesebb a költözés folyamata.
A jelentősen megromlott piaci körülmények ellenére 2009-ben azért indultak fejlesztések, amelyek 2011-re készülnek el, ám számuk elhanygolhatóan kevés a három-négy évvel ezelőtti helyzethez viszonyítva. A spekulatív fejlesztések száma pedig minimálisra zsugorodott. A CBRE számai szerint míg 2005–06-ban mintegy 100 ezer négyzetméternyi újonnan átadott irodát regisztráltak, ugyanez az érték a felfutás időszakában, 2007–08-ban már 200-250 ezer négyzetméterre hízott, 2009-ben elérte a 300 ezret. Az idén l150 ezer, míg jövőre legfeljebb 60 ezer négyzetméter átadásával számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.