BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem tudjuk meg, mi történt Gripen-ügyben?

Egyre valószínűbb, hogy most sem fog kiderülni, mit találtak a Gripen-ügy nyomozása során a svéd hatóságok Magyarországgal kapcsolatban. A külügyi tárca diplomáciai úton kérte az akták átadását, a Népszabadság információi szerint viszont a skandinávok megtagadták a kérést.

Elküldte válaszát a svéd hatóság a Gripen-üggyel kapcsolatos magyar megkeresésre – értesült a Népszabadság. Egymástól független, de nem hivatalos diplomáciai forrásból származó információik szerint a skandináv ország illetékesei azt közölték a külügyi tárcával, hogy nincs lehetőségük átadni a vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatos nyomozás Magyarországra vonatkozó iratait, még jogsegély keretében sem.

Értesüléseiket az ügyben illetékes Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium érdemben nem kommentálta, mindössze annyit közölt: valóban megérkezett a svéd fél válasza az ügyben, de erről előbb Jávor Benedek LMP-s képviselőt kívánják tájékoztatni, hiszen az ő parlamenti felszólalása alapján kért diplomáciai úton tájékoztatást Navracsics Tibor szakminiszter a svéd hatóságoktól.

A Gripen-ügyben évek óta újra és újra felvetődik a korrupció esetleges gyanúja, megnyugtató válaszok pedig – mindenféle vizsgálat ellenére – azóta sem születtek. A svéd vadászrepülők beszerzéséről még az első Orbán-kormány döntött annak ellenére, hogy állítólag a harcászati szakma szerint az amerikai F–16-osok vásárlása volt indokolt és kézenfekvő, esetleg az orosz államadósság ellenében kapott MiG–29-esek hadrendben tartása és korszerűsítése. A honvédelmi tárca hivatalosan az előbbit szorgalmazta.

A beszerzés idején elterjedt, hogy a nemzetbiztonsági kabinet döntéssel végződő ülésén Orbán Viktor akkori miniszterelnök a szünetben félrehívta Pintér Sándor belügy-, Matolcsy György gazdasági és Varga Mihály pénzügyminisztert. Azt, hogy mit mondott, azóta sem tudni; jegyzőkönyv nem készült, az összefoglaló feljegyzés pedig államtitok. Tény viszont, hogy a kormány végül a Gripenek mellett döntött. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter korábban hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány időszakára vonatkozóan egyetlen vizsgálat sem állapított meg törvénytelenséget, ahogyan a svéd ügyészség sem állította, hogy a 2001-es döntésre a korrupció vádja vetülne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.