BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

IMF: Nem lesz növekedési boom Magyarországon

A Nemzetközi Valutaalap idén 0,6, jövőre 2 százalékos növekedést vár hazánkban. Az infláció 2010-ben 4,7 százalékos lesz - írják legfrissebb elemzésükben.

A Nemzetközi Valutaalap nem túl optimista Magyarország növekedési kilátásait illetően: erre az évre 0,6 százalékos, jövőre 2 százalékos növekedést prognosztizálnak.

A fogyasztói árak erőteljes növekedésével számol az IMF: 2010-ben 0,3 százalékpont híján 5 százalékos, 2011-ben 3,3 százalékos pénzromlást várnak. A jövő évi inflációs ütem megközelíti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célját, a 3 százalékot. A munkanélküliségi ráta idén 10,8 százalékos, jövőre 10,3 százalékos lesz az elemzők várakozása szerint.

Európában 2,3 százalékos éves növekedésre számít az IMF 2010-ben, melytől Magyarország jelentősen elmarad. Az Európai Unió és az eurózóna 1,7 százalékos növekedést tudhat magáénak ebben az évben.

A régió nyertese Szlovákia, várhatóan 4 százalék feletti növekedéssel, Lengyelország 3,4 százalékkal bővülhet, Románia viszont 1,9 százalékos visszaeséssel számolhat. Romániában látható, hogy a megszorítások és az egyensúlyt javító intézkedések hatására a GDP még 2010-ben is zsugorodni fog, a megelőző 7,1 százalékos csökkenés után.

Szlovákiában 4,7 százalékos GDP-csökkenést mértek tavaly, Lengyelországban 1,7 százalékos növekedést, Magyarországon 6,3 százalékos visszaesést. A lengyelek és a szlovákok az erősebb bázishoz képest tudnak felmutatni idén növekedést, Magyarország az alacsony bázishoz viszonyítva sem tud várhatóan elrugaszkodni 2010-ben.

Hazánkban az első két negyedévben a Központi Statisztikai Hivatal jelentései alapján elmondható, hogy a növekedés motorja a nettó export. A fogyasztás várhatóan nem tud pozitív előjellel hozzájárulni a növekedéshez idén, a Nemzetgazdasági Minisztérium az IMF-fel összhangban 0,6 százalékos növekedést vár.

A GKI 2,5 százalékos növekedést jósol 2011-re, melyet a korábbi 3 százalékos várakozásról vágtak vissza. A kormány is erőteljesebb növekedésre számít, mint az IMF: ám egyelőre nem ismertek a 2011-es költségvetés részletei, így az sem, hogy pontosan milyen számokkal kalkulálnak.

Hosszútávon nagyobb növekedésre lehet számítani hazánkban: 2015-re 3 százalékos GDP-bővülést vár a Nemzetközi Valutaalap, a pénzromlás üteme pedig az évtized közepére már el fogja érni az MNB inflációs célját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.