BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válságadóval és bankadóval tartható a hiánycél

Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számolt - pénzforgalmi egyenlege az idén szeptemberben 7,7 milliárd forint hiánnyal zárt, az első kilenc havi deficit 1.089,1 milliárd forint, az éves előirányzat 125,1 százaléka volt - közölte honlapján az előzetes adatokkal megegyezően a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön.

Szeptemberben a központi költségvetés 5,4 milliárd forint többlettel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 4,2 milliárd forintos deficittel zártak.
Az államháztartási deficit 2009 szeptemberében - önkormányzatok nélkül - 145,9 milliárd forintot, a tavalyi év első kilenc hónapjában 1.058,5 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 114,5 százalékának felelt meg.

A tavalyi év azonos időszakában az államháztartás hiánya az egész éves tényleges összeg 114,5 százalékát tette ki. Ezen belül a központi költségvetés hiánya a 2009. szeptember végi 116,1 százalékos arányhoz képest most az egész évre tervezett költségvetési hiány 130,2 százalékát teszi ki.

Az Orbán-kormány nem változtatta meg az előző kormány államháztartási előrejelzését 2010-re, ami pénzforgalmi szemléletben 870,3 milliárd forintot, a GDP 3,3 százalékával egyenlő összeget tesz ki - közölte az NGM honlapján Banai Péter az MTI kérdésére. A megbízott helyettes államtitkár azt is rögzítette, hogy érvényben van az Európai Unió eredményszemléletű módszertana szerint (ESA) kitűzött, GDP arányosan 3,8 százalékos hiánycél is.

A központi költségvetés szeptemberi bevételei közül általános forgalmi adóból 151 milliárd forint érkezett költségvetésbe, amely az elmúlt év azonos hónapjához képest 10 milliárd forinttal, 6,8 százalékkal magasabb.

A 84 milliárd forintos jövedéki adóbevétel 50 százalékkal meghaladja az egy évvel ezelőttit, amely azzal magyarázható, hogy a dohánytermékek esetében az egy évvel korábbinak mintegy ötszöröse, 28,5 milliárd forint összegű jövedéki adó folyt be a költségvetésbe. A tavaly júliusi adóemelést megelőző készletezés miatt a bázis hónap kiugróan alacsony bevételt produkált és ehhez képest tapasztalható az idei növekedés.

A személyi jövedelemadó összege szeptemberben 140,1 milliárd forint volt, ez a bevétel 8 milliárd forinttal, 5,4 százalékkal kevesebb a 2009. év szeptemberi bevételénél, amelyben kiemelt szerepet játszott a 2010. évre megvalósított adócsökkentés hatására felmerülő bevételkiesés.

A pénzügyi szervezetek különadója címen – melyet az adózóknak először szeptemberben kellett fizetniük – 55,9 milliárd forint bevétel keletkezett.

Az NGM az államháztartás gyorsmérlegének publikálásakor október elején közölte: a pénzügyi szervezetek különadójának befizetési határideje szeptember 30-a volt, így a bevétel egy része csak október 1-jén realizálódott, a Kincstár információja szerint ez mintegy 31,1 milliárd forint. Ugyancsak növelte a bevételeket a bányajáradék bevételi mérlegsoron a Mol 35,8 milliárd forintos, az Európai Bíróság döntése alapján végrehajtott befizetése.

Az NGM honlapján közölt tájékoztató szerint a szaktárca október-novemberben deficitet vár az államháztartásban, decemberbe ugyanakkor - köszönhetően a különadók hatásának is - várhatóan jelentős szufficit alakul ki.

Az iszapkatasztrófával kapcsolatok költségeket jelen pillanatban a katasztrófa-elhárítás saját költségvetéséből fedezi, többek között éppen emiatt került a Parlament elé az a törvénymódosítási javaslat, hogy a Mol 35,2 milliárd forintos befizetésével a költségvetés általános tartaléka kerüljön megemelésre, amelyből később megtéríthetők az elhárítás költségei - közölte újságírói kérdésre Banai Péter megbízott helyettes államtitkár.

A Mol fellebbezett a bányajáradék ellen, ám a 161 milliárd forintos válságadó, melyet az energia-, telekom- és kiskereskedelmi szektor fizet eloszlatja a költségvetési hiánycél tarthatóságával kapcsolatos kétségeket, ha a folyamatok nem térnek el jelentősen az előző évtől.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.