Szeptemberben a központi költségvetés 5,4 milliárd forint többlettel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 4,2 milliárd forintos deficittel zártak.
Az államháztartási deficit 2009 szeptemberében - önkormányzatok nélkül - 145,9 milliárd forintot, a tavalyi év első kilenc hónapjában 1.058,5 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 114,5 százalékának felelt meg.
A tavalyi év azonos időszakában az államháztartás hiánya az egész éves tényleges összeg 114,5 százalékát tette ki. Ezen belül a központi költségvetés hiánya a 2009. szeptember végi 116,1 százalékos arányhoz képest most az egész évre tervezett költségvetési hiány 130,2 százalékát teszi ki.
Az Orbán-kormány nem változtatta meg az előző kormány államháztartási előrejelzését 2010-re, ami pénzforgalmi szemléletben 870,3 milliárd forintot, a GDP 3,3 százalékával egyenlő összeget tesz ki - közölte az NGM honlapján Banai Péter az MTI kérdésére. A megbízott helyettes államtitkár azt is rögzítette, hogy érvényben van az Európai Unió eredményszemléletű módszertana szerint (ESA) kitűzött, GDP arányosan 3,8 százalékos hiánycél is.
A központi költségvetés szeptemberi bevételei közül általános forgalmi adóból 151 milliárd forint érkezett költségvetésbe, amely az elmúlt év azonos hónapjához képest 10 milliárd forinttal, 6,8 százalékkal magasabb.
A 84 milliárd forintos jövedéki adóbevétel 50 százalékkal meghaladja az egy évvel ezelőttit, amely azzal magyarázható, hogy a dohánytermékek esetében az egy évvel korábbinak mintegy ötszöröse, 28,5 milliárd forint összegű jövedéki adó folyt be a költségvetésbe. A tavaly júliusi adóemelést megelőző készletezés miatt a bázis hónap kiugróan alacsony bevételt produkált és ehhez képest tapasztalható az idei növekedés.
A személyi jövedelemadó összege szeptemberben 140,1 milliárd forint volt, ez a bevétel 8 milliárd forinttal, 5,4 százalékkal kevesebb a 2009. év szeptemberi bevételénél, amelyben kiemelt szerepet játszott a 2010. évre megvalósított adócsökkentés hatására felmerülő bevételkiesés.
A pénzügyi szervezetek különadója címen – melyet az adózóknak először szeptemberben kellett fizetniük – 55,9 milliárd forint bevétel keletkezett.
Az NGM az államháztartás gyorsmérlegének publikálásakor október elején közölte: a pénzügyi szervezetek különadójának befizetési határideje szeptember 30-a volt, így a bevétel egy része csak október 1-jén realizálódott, a Kincstár információja szerint ez mintegy 31,1 milliárd forint. Ugyancsak növelte a bevételeket a bányajáradék bevételi mérlegsoron a Mol 35,8 milliárd forintos, az Európai Bíróság döntése alapján végrehajtott befizetése.
Az NGM honlapján közölt tájékoztató szerint a szaktárca október-novemberben deficitet vár az államháztartásban, decemberbe ugyanakkor - köszönhetően a különadók hatásának is - várhatóan jelentős szufficit alakul ki.
Az iszapkatasztrófával kapcsolatok költségeket jelen pillanatban a katasztrófa-elhárítás saját költségvetéséből fedezi, többek között éppen emiatt került a Parlament elé az a törvénymódosítási javaslat, hogy a Mol 35,2 milliárd forintos befizetésével a költségvetés általános tartaléka kerüljön megemelésre, amelyből később megtéríthetők az elhárítás költségei - közölte újságírói kérdésre Banai Péter megbízott helyettes államtitkár.
A Mol fellebbezett a bányajáradék ellen, ám a 161 milliárd forintos válságadó, melyet az energia-, telekom- és kiskereskedelmi szektor fizet eloszlatja a költségvetési hiánycél tarthatóságával kapcsolatos kétségeket, ha a folyamatok nem térnek el jelentősen az előző évtől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.