Ígéretek már elhangzottak, konkrét eredmény viszont nincs a vörösiszap-katasztrófa közvetett károsultjainak megsegítésében. Akiknek a házát vagy földjeit teljes mértékben elpusztította a vörösiszap, viszonylag gyors kártérítésre számíthatnak. Sokkal rosszabbul járnak azok, akiknek nem ment tönkre mindenük, viszont az egész környezetük lakhatatlanná vált.
Devecseren egyelőre csupán tervek léteznek, a kormánnyal többször is tárgyaltak, Orbán Viktor is ígéretet tett a helyzet mihamarabbi rendezésére, ám még nem tudni pontos időpontot, mikorra juthatnak pénzhez vagy egyéb kárpótláshoz a közvetett károsultak – mondta el a Világgazdaságnak Toldi Tamás, a kisváros polgármestere.
Kolontáron tegnap kezdődött meg a tárgyalás a közvetlen károsultakkal, Devecseren ez jövő héten történik meg, de a többieknek várniuk kell. Akinek a házát nem minősítették lakhatatlannak, de mégsem szeretne maradni, az vagy új lakás építésében kér segítséget, vagy a korábbival azonos értékben kér támogatást vásárlásra. Ez egyelőre terv, a kormánytól ígéretek érkeztek, de rendelet még nincs.
A közel sem megnyugtató helyzetben sokan nem a kivárást választják: körülbelül száz családról lehet tudni, elhagyná a várost. Az ő lakóépületeik így szintén a többi károsult számára jönnének jól, mert ha nem lett teljesen lakhatatlan, állami támogatással ezeket is felajánlhatnák megvásárlásra azoknak, akik még rosszabb állapotú házban éltek.
A mezőgazdasági területek kérdésének rendezésére komolyabb állami elképzelések születtek, de még ezek is csak tervek, s sokan kételkednek a sikerességükben.
A károsult földtulajdonosoknak dönthetnek úgy, megtartják a földet, ez esetben azt az állam erdőültetvény telepítésével próbálná rendbe hozni – az ígéretek szerint ezekből valamikor az évtized végére lehet újra hasznos termőterület. Választhatja azt a lehetőséget is a tulajdonos, hogy elcseréli hasonló nagyságú, most még állami földre.
Ám a környékbeli mezőgazdaságot közelről ismerő forrásunk szerint az erdőtelepítés eredményességéről semmiféle hatástanulmány nem született. Emellett az állam által felajánlott földek rossz minőségűek, mintegy 10–12 aranykoronát érnek a tönkrementek 16–20 aranykoronás értékével szemben, és meszsze is vanak a várostól.
Kolontáron egyelőre szóba sem került a nem közvetlenül károsultak megsegítése – mondta Tili Károly polgármester. A mintegy nyolcszáz lakosú faluban körülbelül száz ember kártalanítása az elsődleges feladat, minden másra ezután marad csak energia és forrás. Csak a legsúlyosabban károsultak helyzetének rendezéséről egyeztettek a kormánnyal, a többiek helyzetét illetően azonban – Devecserrel ellentétben – még a tárgyalásokig sem jutottak el.
Kolontár még sosem szorult arra, hogy hitelt vegyen fel, és Tili Károly most úgy gondolja, ha érkezik állami segítség, a következő költségvetés elkészültéig nem is lesz rá szükség. Azonban az állam segítsége elengedhetetlen.
Néhány napja érkezett meg az első részlet a Magyar Kármentő Alaptól, Devecser 150, Kolontár 20, Somlóvásárhely pedig 5 milliót kapott, és mindhárom településen szinte azonnal el is költötték a teljes összeget a védekezési költségek finanszírozására.
Kolontár még sosem szorult arra, hogy hitelt vegyen fel, és Tili Károly most úgy gondolja, ha érkezik állami segítség, a következő költségvetés elkészültéig nem is lesz rá szükség. Azonban az állam segítsége elengedhetetlen.
Néhány napja érkezett meg az első részlet a Magyar Kármentő Alaptól, Devecser 150, Kolontár 20, Somlóvásárhely pedig 5 milliót kapott, és mindhárom településen szinte azonnal el is költötték a teljes összeget a védekezési költségek finanszírozására. Kattintson a képre galériánk megtekintéséhez! -->
[enews_gallery id='397582']
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.