Január elsejétől a havi minimálbér Pekingben 960 jüanról (30 800 forint) 1 160 jüanra (37 ezer forint) emelkedik - közölte a kínai kormány az AFP tudósítása szerint . Idén júliusban már emelték Pekingben a minimálbéreket, mégpedig ugyancsak 20 százalékkal, 960 jüanra. Az emelést egyrészt a rendkívül magas infláció, másrészt az egyre mélyülő társadalmi szakadék indokolja.
Az élelmiszerárak novemberben közel 12 százalékkal emelkedtek, az inflációs ráta pedig több mint két év után először meghaladta az 5 százalékot. A pekingi kormány ugyan igyekszik megnyugtatni a közvéleményt az inflációval kapcsolatban, de elemzők szerint óriás nyomás nehezedik a kabinetre a gazdaság túlfűtöttségének megakadályozására.
Az infláció mellett ugyanakkor az ázsiai ország munkaerőpiaca is forrong. Az idei évben – szokatlan módon – számtalan sztrájkra került sor nyugati vállalatoknál, a Honda például több napra kénytelen volt leállítani a termelést a kínai üzemében meghirdetett munkabeszüntetés miatt.
Kína idén már több béremelést hajtott végére a kirobbant munkaügyi viszályok és több dolgozó öngyilkossága után, amely az országban alacsony bérből élő dolgozók növekvő elégedetlenségét tükrözte. A legnagyobb vihart a Foxconn okozta; a tajvani gyártó kínai üzemeiben eddig több mint tíz alkalmazott végzett magával. Megfigyelők szerint a vállalat rendkívül rossz munkakörülmények között dolgoztatja óriási állományát. A nemzetközi felháborodás miatt a Foxconn változtatott működésén és béremeléseket léptetett életbe. A vállalat már közölte, hogy a fizetésemelések miatt drágul a termelés, ez pedig a cég által összeszerelt termékek, köztük az iPhone és iPad árának emelkedését hozhatja.
A világ legnagyobb beszállító vállalata, a Li & Fung igazgatója, Victor Fung úgy fogalmazott: beszélhetünk egy Foxconn előtti és egy Foxconn utáni időszakról. Szakértők szerint a tajvani elektronikai gyártónál bejelentett béremelések csak a jéghegy csúcsát jelentik, hiszen Kínában 20-30 százalékkal emelkedtek a munkabérek február óta, de például a Honda guangdongi gyárában 47 százalékkal magasabb fizetést kapnak a dolgozók.
Ugyan a bérek már a kilencvenes években is erősen emelkedtek Kínában, de ezt a termelékenység is követte, így ennek negatív hatása részben kompenzálódott, a bázis pedig nagyon alacsony volt. Azonban ha a következő öt évben évi 19 százalékkal emelkednek a fizetések, akkor a BCG becslése szerint 623 dollár lesz az átlagos havi fizetés Kínában, ez pedig az egész gazdaságon végighullámzik majd.
Kínából esetleg Vietnámba telepedhetnek azok a nyugati cégek, amelyek sokallják a bérköltségeket, ahol az átlagos fizetések 31 százalékkal alacsonyabbak. Viszont az ottani gyárak termelékenysége jóval alacsonyabb, így a költség különbség máris csak 14 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.