A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének elemzői a héten Magyarországon jártak, ahol Simor András MNB-elnökkel, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU-bizottság, a gazdaságért felelős minisztériumok, az ÁKK képviselőivel, valamint helyi újságírókkal és elemzőkkel találkoztak.
A látogatásról csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésben Timothy Ash, az RBS globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője - a tanulmány szerzője - annak véleményének adott hangot, hogy a magyar kormány "mindent feltett" a növekedés beindítására, ám ennek "jelentős kockázatai vannak".
Ash szerint a növekedési előrejelzések "derűlátónak tűnnek", a külföldi működőtőke- és értékpapír-befektetőket valószínűleg "irritálni fogja a bizonyosság hiánya" az adó- és a szélesebb körű gazdaságpolitikában - az RBS vezető elemzője itt a "kiterjesztett" szektoradókat és nyugdíjpénztári terveket említette -, és emiatt akár "be is fulladhatnak" a növekedés élénkítése szempontjából kulcsfontosságú beruházások Magyarországon.
Az RBS csütörtöki londoni elemzése szerint "legalábbis az MNB" úgy tartja, hogy növekszenek az inflációs és a pénzügyi stabilitási kockázatok, és ez magyarázza a héten végrehajtott negyed százalékpontos kamatemelést.
Timothy Ash közölte: az RBS további közeljövőbeni magyar jegybanki kamatemeléseket vár - márciusig "legalább" fél százalékpontnyit -, és ez még inkább visszafogja majd a hitelezési tevékenység bővülését.
A Royal Bank of Scotland londoni elemzésének megállapítása szerint a magyar kormányt "hitelességi hiány" sújtja, mivel a befektetők "úgy érzik", hogy nincs "következetes, világosan átgondolt (gazdaság)politika".
Az elemzés szerint a magyar gazdaságpolitika inkább reaktívnak, semmint proaktívnak tűnik, aminek következtében a piacot sokszor sikerül "meglepni, túlságosan gyakran kellemetlen módon", és utána a kormány "kárenyhítő PR-gyakorlatokra kényszerül".
Timothy Ash szerint valós annak a veszélye, hogy a hitelminősítők a magyar adósosztályzatok rontásával reagálnak. Az RBS vezető elemzője szerint a Moody''s Investors Service és a Fitch Ratings részéről a legvalószínűbb egy ilyen lépés, és "attól kell tartani", hogy mindkét cég "legalább egy" fokozattal visszaminősíti Magyarországot.
Az RBS elemzőinek a budapesti látogatás után "nincs sok bizodalmuk abban, hogy ez nem történik meg" - áll a cég szakértőinek magyarországi tájékozódó megbeszéléseiről kiadott csütörtöki londoni elemzésben.
Timothy Ash szerint "érdekes lesz", hogy a harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor''s hogyan reagál, tekintettel arra, hogy ez a cég a magyar adósságra negatív kilátású "BBB mínusz" osztályzatot tart érvényben, és ez csak egy fokozatnyira van a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" kategóriától.
Az RBS vezető elemzője úgy fogalmazott, hogy várakozása szerint Magyarország rövid távon még "épphogy képes lesz megkapaszkodni" a befektetési kategóriában.
Az S&P november elején változatlan szinten és kilátással megerősítette ugyan a magyar adósbesorolásokat, ehhez fűzött akkori londoni elemzésében azonban közölte: megítélése szerint a kormány által a hiánycélok teljesítése és az egységes személyi jövedelemadó költségeinek kompenzálása végett a bankokra, valamint a távközlési, az energiaipari és a kiskereskedelmi szektorokra kirótt, "jórészt ad hoc, átmeneti" illetékek "nem sokat segítenek" a strukturális jellegű hiány kezelésében.
A magánnyugdíj-pénztári átutalások felfüggesztéséről a Standard & Poor''s a megerősítéshez csatolt múlt havi elemzésében úgy vélekedett, hogy jóllehet ez alkalmas a kormányzati szféra deficitjének mérséklésére, ám alááshatja a közfinanszírozás hosszú távú fenntarthatóságát, különösen akkor, ha az intézkedés állandósul. A hitelminősítő közölte, hogy "a magyar közfinanszírozás minőségét illetően visszalépésnek" tekinti a magánnyugdíj-átutalásokkal kapcsolatos intézkedéseket.
Hasonló véleményét hangoztatta csütörtöki londoni elemzésében az RBS vezető felzárkózó térségi elemzője. Timothy Ash szerint "hatalmas mértékben regresszív lépés" a nyugdíjrendszer második pillérének tulajdonképpeni felszámolása, azzal együtt is, hogy rövid távon javítja a közfinanszírozási helyzetet. "Nem üdvözlendő" a lépés "kierőszakolt" mivolta, ráadásul a döntést jó eséllyel meg lehet támadni magyar és uniós bíróságokon, ami hosszan elhúzódó, és a kormány hitelessége szempontjából káros jogi eljárás lehetőségét veti fel - áll az RBS elemzésében.
A ház szerint a nyugdíjrendszer magánpilléreinek előnye az volt, hogy elkezdődött annak "bevésődése a köztudatba", hogy nem az állam, hanem az emberek maguk felelősek a nyugdíjtartalékolásért. Ez az államra nehezedő nyugdíjterhek hosszabb távú csökkenésének reményével járt, abban a mértékben, ahogy ennek felelőssége áthárult volna az egyénre. Így azonban - tekintettel az idősödő népességre - az állam potenciálisan nagy jövőbeni nyugdíjkötelezettségekkel lesz kénytelen szembenézni. A kormánynak ezt a finanszírozási rést be kell tömködnie, és ez óhatatlanul a jogosultságok kurtításának szükségességével - például a nyugdíjkorhatár további emelésével - jár majd, ami politikailag népszerűtlennek bizonyulhat - áll a Royal Bank of Scotland csütörtöki londoni elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.