A jelenlegi refinanszírozási helyzet eléggé feszült és nagy nyomást gyakorol az országokra. Normál körülmények között nem feltétlenül történne így, de a jelenlegi helyzet hamar bizonytalanná válhat - vélte Nagy Piroska, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szakértője. - Kulcsfontosságú szerepet játszik a kiigazítások minősége is. A kérdés, hogy a hatalmas költésgvetési hiányokat fenntarthatóan lehet-e csökkenteni. A válságadók egyes országokban eléggé megkérdőjelezhető módon kerültek bevezetésre és néhány esetben csak arra jók, hogy halogassák a fájdalmas szerkezeti átalakításokat - tette hozzá Nagy Piroska Bécsben, a Kelet-Közép-Európáról tartott konferencián.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is úgy látta, sok kockázat van a kormány gazdaságpolitikájában. Ugyanakkor bővebben nem volt hajlandó nyilatkozni a kérdésben, mivel a gazdaságpolitika alakítása a kormány feladata és nem a jegybankelnök feladata, hogy kommentálja azt. Simor szerint a gazdaság azóta nagyon sikeres kiigazításon esett át, bár ennek az ára egy erős recesszió volt. A kiigazítás miatt Magyarország lassabban lábal ki a válságból, mint szomszédai, de ismét növekedésnek indult a gazdaság.
Vállalati oldalról sem hangzottak el egyértelműen pozitív kilátások. Bár néhány piacon már a hitelportfólió javulásának kezdeti jeleit látni, összességében Kelet-Európában még nő a nem-teljesítő hitelek aránya - mondta a konferencián Herbert Stepic, a Raiffeisen Bank International vezérigazgatója. "A csúcs valamikor az idei év folyamán fog eljönni" - tette hozzá.
A német E.On Ag vezérigazgatója viszont Budapestre utazna, hogy tárgyaljon a kormányzat tagjaival az energiacégekre kivetett visszamenőleges válságadóról. A német közműóriásnál jelenleg is komoly értékelés zajlik. Ennek keretében az összes vállalatot megvizsgálják, mennyire is illeszkednek az anyacég stratégiájába. Johannes Teyssen vezérigazgató ugyan nem részletezte, mely vagyonelemektől válna meg a német vállalat, az azért leszögezte, hogy pusztán a helyi adóviszonyok ilyetén alakulása miatt nem adják el az E.On Hungária Zrt.-t. (Ez természetesen nem zárja ki, hogy más okokból mégis megválnak a magyar leánytól.)
Kelet-Európa legnagyobb hitelintézete, az Unicredit ugyan egyértelművé tette, hogy nem kíván kivonulni a régióból, a legjobb növekedési lehetőségeket mégis Törökországban, Oroszországban és Romániában látja. Gianni Franco Papa, a cég regionális vezére szerint nem növekednek pusztán a növekedés kedvéért, ezért egyes országokban csak az állománykezelésre törekszenek majd, míg másokban a bővülés lesz fókuszban. A következő öt évre szóló terveit a régióval kapcsolatban a cég valamikor később teszi közzé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.