Megszorító költségvetésre bólintott rá a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén. A dokumentum szerint a kiadási főösszeg 66 milliárd forinttal csökken a 2010-es értékhez képest, a bevétel pedig 21 milliárddal lehet kevesebb a tavalyinál. Hogy mennyire nem rózsás Budapest anyagi helyzete, azt jól jelzi, hogy a Fidesz-KDNP képviselői a közgyűlési vitán kerülték ugyan a megszorításra utaló szavak használatát, de gyakran hangoztatták: az előző városvezetés hibái miatt szükséges a szigor.
A költségvetési javaslat legnagyobb vállalása az, hogy 2012-től nullszaldóssá tennék Budapest gazdálkodását, egy évvel később pedig már hitelt sem venne fel a főváros. Ennek azonban súlyos ára van. Ahogy arról elsőként számot adtunk, a koncepció szerint több nagy fejlesztési projekt is leállna.
Ezek közül a legnagyobb jelentőségű a 4-es metró építéséé lehet: a tervek szerint 2014-ig elkészülne a Baross térig tartó első szakasz, az európai uniós pályázatokban ettől különállóan kezelt Baross és Bosnyák tér közti vonal azonban nem épülne meg.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az állami támogatás drasztikus csökkenése várható, a városházi számítások legalábbis az idei 66 milliárdos központi segítség után 2014-re már alig egymilliárddal kalkulálnak. Más projekteket is leállítana a városvezetés; a legtöbbeket érintő ezek közül az Andrássy úti, a Dózsa György úti és a Krisztina körúti közlekedésfejlesztés lenne, de idetartozik még a Városliget rekonstrukciója s a Péterfy Sándor Utcai Kórház eszközbeszerzését sem támogatnák tovább.
Bár a koncepcióban határozottan leszögezik, hogy szakítani kell a fűnyíróelvvel, három kivétellel minden terület működési költsége csökken. A közlekedés- és parkolásügyek az eddigi 8 helyett 10 milliárdot kaphatnak, 1,2 milliárdról 2,8 milliárdra nőttek a vállalkozási és vagyonkezelési feladatok működési költségei, a vagyon-nyilvántartási feladatok célszáma pedig megegyezik a tavalyival, ám minden más téren kevesebből kell gazdálkodni 2011-ben. Az arányokat tekintve a legnagyobb vesztes a lakásügy, ahonnan a források 89 százalékát elvonhatják, de a városrendezési és a sporthoz kötődő feladatokra is a 2010-es összeg kevesebb mint fele juthat.
Látványos spórolás kezdődik a szociális ügyekben is. Tizenegy, hajléktalanokat támogató szervezettől jelentős, 400 ezer és 14 millió forint közti összeget vonnak el, köztük a Máltai Szeretetszolgálattól és a Vöröskereszttől is. Rosszul jár az oktatásügy is: az ottani működési tartalék várhatóan nem lesz biztosítható. A 2011–12-es tanévtől megszűnne a súlyos tanulási és magatartási problémával küzdők integrált oktatását segítő központ támogatása, s a kerületek által ellátott oktatási feladatokat sem tudják finanszírozni szeptembertől, ha nem vizsgálják felül az erről szóló szerződést.
A megszorítások tehát súlyosak, ám a végcél világos: a 2017-ig szóló koncepció stabilizálná a város működését. Politikai szempontból fontos, hogy adott a számonkérhetőség ígérete is, hiszen a 2014-es választási évre már nullszaldós költségvetést és hitelfelvétel nélküli gazdálkodást ígérnek. A következő két évben azonban még mindenképp rá lesz szorulva Budapest a hitelfelvételre, ebben az évben 38, 2012-re pedig valamivel több mint 6 milliárddal számolnak. Mindeközben a bevételeket és a kiadásokat is mintegy százmilliárddal csökkentenék a jelenlegi szinthez képest hat év alatt. A hiányt pedig az idén rekordmagasságúra emelnék, a működési költségek 65,9 százalékára, 2017-re azonban ezt 40,7 százalékra csökkentenék.
Az LMP is megszavazta
Tarlós tartós vegetálásra ítéli Budapestet - ezzel a címmel adott ki közleményt az LMP fővárosi frakciója szerdán, majd mégis igennel szavaztak a költségvetés koncepciójára. Hanzély Ákos LMP-s önkormányzati képviselő elmondta, azért döntöttek így, mert az ágazati sorok még módosíthatóak, s az ökopárt több módosító javaslata is beépült a tervekbe, például a dugódíjról vagy az értéknövekedési adóról. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a teljes költségvetést is meg fogják szavazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.