Novemberben a kiskereskedelmi üzletek – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – hasonló mennyiségű terméket értékesítettek, mint egy évvel korábban. A 2007-től megfigyelhető csökkenő tendencia a nyár közepén megtorpant, így összességében az év első tizenegy hónapjában az eladások csupán 2,5 százalékos mérséklődést mutattak – adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal.
A tizenegy havi számok annak révén javultak, hogy már a tavalyi harmadik negyedévben nem csupán megtört a visszaesés, hanem egyes termékkörök – élelmiszer, tartós fogyasztási cikk, gépjármű – esetében egyértelmű növekedés kezdődött meg – emelte ki Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Mint mondta, ez a folyamat október–novemberben is érezhető volt, viszont akkor már a ruházati termékek és az élelmiszerek eladási menynyisége csökkenésnek indult. Az igaz, hogy a reálbérek nőttek az elmúlt évben, de az üzemanyagok és az élelmiszer drágulására fogyasztáscsökkenéssel reagált a lakosság, illetve a ruházaton is spórolni kezdett, olyannyira, hogy a ruházati cikkek forgalma novemberben mind az értéket, mind a mennyiséget tekintve jelentősen elmaradt az egy évvel korábbitól. A tartós fogyasztási cikkek értékesítése azonban júliustól az elmúlt három év legnagyobb növekedését produkálta – hangsúlyozta az OKSZ főtitkára.
Ezt erősíti meg a KSH kimutatása, amely szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma novemberben 1,2 százalékkal bővült a bázishoz képest, azonban a statisztikai hivatal közleménye hozzáteszi: a növekedés nem vonatkozik a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, a textil-, ruházati és cipőüzletek, valamint a csomagküldő hálózat forgalmára.
Az üzemanyagtöltő állomások pedig 3,5 százalékkal kisebb mennyiséget értékesítettek.
Vámos György szerint a januári eredmények a szokásosnál is gyengébbek lesznek az élelmiszer- és üzemanyagárak magas szintje, a forint árfolyama és a hideg időjárás okozta fűtési költségek miatt. Az idei évre tekintve a szakember ugyanakkor úgy véli, a háztartások fogyasztása növekedni fog, ha annál a 2,5 százaléknál kisebb mértékben is, mint amennyit a kormány az idei költségvetés indoklásában rögzített. Többek között annak alapján vár 2 százalék körüli fogyasztásbővülést a szövetség főtitkára, hogy a februári fizetésekben már jelentkezik az szja-módosítás hatása, a cafeteria adóterhe 25 százalékról 16-ra csökkent, és egységesítették az étkezési utalványokat. Így megszűnt az a melegétel-utalvány, amelyet az élelmiszerboltokban nem lehetett beváltani. Az sem mellékes ugyanakkor, hogy az MNB is a gazdaság 3 százalék körüli bővülésére számít, és ez szintén élénkíti a fogyasztást – hangsúlyozta Vámos György. DK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.