„Még karácsony előtt írtunk egy levelet francia kollégámmal azzal kapcsolatban, hogy meglátásunk szerint a két ország belépése túl korai. A mai ülésen is ezt az álláspontot fogom képviselni” – mondta ma Thomas de Maizičre német belügyminiszter Gödöllőn újságíróknak az uniós belügyminiszterek munkaülését megelőzően.
Megjegyezte, hogy egyelőre sem a technikai, sem a politikai keretfeltételek nem adottak Bulgáriában és Romániában a csatlakozáshoz. ”Nem csak arról van szó, hogy elég jó számítógépek vannak-e a határok biztosítására, hanem arról is, megbízható-e az egész rendszer ahhoz, hogy egész Európa hagyatkozhasson rá” - magyarázta. Utalt arra is, hogy az igazságügyi rendszer és a korrupció elleni küzdelem terén is előrelépést kellene elérnie a két országnak. Emellett – bár ez a hivatalos és az általa említett indokok között nem szerepel – Nyugat-Európa attól is tarthat szakértők szerint, hogy a csatlakozás jelentősebb migrációt indítana meg irányukba.
Pintér Sándor magyar belügyminiszter szerdán még nem kívánt véleményt mondani arról, Románia és Bulgária felkészült-e a schengeni tagságra. Mint közölte: a 14-i szakértői egyeztetésre benyújtott szakvélemény írásos változatát még nem kapták meg. Ennek a tárgyalásnak a második fordulója 28-án lesz, azt követően alakítják majd ki hivatalos véleményüket.
Bár a soros magyar elnökségnek egyik kiemelt célja Románia és Bulgária schengeni belépésének segítése, a fentiek alapján csaknem biztosra vehető, hogy a két ország nem fog tudni belépni a zónába az eredetileg kitűzött márciusi időpontig. A bővítéshez az uniós tagországok egyhangú döntése kell, azaz már egyetlen tagállam vétója megakadályozhatja azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.