A svájci szervezet beszámolója szerint az utóbbi három év pénzügyi és gazdasági válsága során kiürültek azok a pénztárak, amelyekből finanszírozni lehetne egy újabb válságot, ugyanakkor a nemzetközi erőfeszítések a kereskedelem élénkítésére, a klímaváltozásra és a gazdaságok átalakítására mind csődöt mondtak.
Robert Greenhill a WEF ügyvezető igazgatója szerint a "XX. századi rendszerek nem birkóznak meg a XXI. század válságaival, olyan hálózati rendszereket kell kiépíteni, melyek felismerik a globális veszélyforrásokat, mielőtt azok globális válsággá alakulnának."
A riport elismeri, hogy a globalizáció eltüntette a kereskedelmi gátakat, javította a nemzetközi kapcsolatokat és fenntartotta a fejlődést egy egész generáció idejére, ugyanakkor növelte az országcsoportok érdekei közt feszülő ellentéteket is. A különféle érdekek és értékek megnehezítik az országok közti megállapodások biztosítását, feszültségeket teremtenek a kereskedelemben, a devizaárfolyamok és a gazdasági integráció területén.
A WEF véleménye szerint a kereskedelmi egyenlőtlenségek, a pénzügyi válságok sorozata, a nyugdíjalapok fedezetlensége együttesen komoly potenciális veszélyforrást jelent, az eladósodottság miatt pedig több krízist már nem tudnak kezelni a kormányzatok és központi bankok. És ha ez nem lenne elég, a vízkészlet apadása, valamint az élelmiszer- és energiaárak emelkedése további feszültségeket teremt világszerte.
A Világgazdasági Fórum szokásos éves ülését január 26-30. között rendezik meg a svájci Davosban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.