A kibocsátás volumene azonban még most sem éri el a három esztendővel korábbi szintet. Főként a kisebb, kevésbé likvid pénzügyi helyzetű gyártók sínylették meg az elmúlt éveket, sokuk számára még most is ez a fő akadály a növekedés előtt.
A következő években azonban beindul több olyan ipari kapacitás, amelyet a nagyobb munkabérű nyugati (elsősorban német) gyárak kiváltására hoznak létre nálunk. Szinte ugyanez történt a kilencvenes években, akkor is ez jelentette a legfőbb növekedési tényezőt a magyar gazdaság számára. Az egyetlen különbség, hogy most a túlélés a tét a külföldi vállalatok számára: aki nem lép valamit, az előbb-utóbb elveszíti a versenyképességét. Ebből azonban két fontos kérdés is felvetődik: hová vezet ez, és jó-e nekünk.
Ha hosszabb távon hiszünk benne, hogy fel tudunk zárkózni végre a nyugathoz, az azt jelenti, hogy a béreink is közel kerülnek majd az ottaniakhoz. Ez viszont csak akkor lesz fenntartható, ha addigra megerősödik a magyar vállalkozói réteg, amely tudja növelni a termelő tőkét a külföld hozzájárulása nélkül is, sőt, még beruházásexportra is fog jutni. Ellenkező esetben még a mostaninál is súlyosabb eladósodás és válságérzékenység jellemzi majd gazdaságunkat. Már most is sokkal több persze a magyar beszállító, mint a kilencvenes években, de a valóban versenyképes cégek még mindig ritkák. A vállalkozások döntő többsége nem tudja, hogyan használja ki a közös piacot, viszont szembesül annak hátrányaival. Egyelőre inkább a koncentrálódás jellemzi a hazai piacot, ez általában nem a verseny erősödését szokta eredményezni. Jó lenne ezen is változtatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.