Már nem csak a Roubini-féle professzorok, és pesszimista jóslatokról híres szakemberek gondolják azt, hogy az eurózóna felbomlik, hanem a gazdasági és pénzügyi vezetők is esélyt látnak arra, hogy egy vagy több ország elhagyja a monetáris uniót három éven belül.
A vezető tisztségviselők 85 százaléka gondolja azt, hogy változás következik be az övezetben, és 60 százalék szerint esély van arra, hogy az euróövezet szétesik - írja a Financial Times.
A felmérés 461 vezető tisztviselő (cégek vezetői, befektetési bankok, fedezeti alapok és befektetési alapok) megkérdezésével történt az RBC Capital megbízásából, melyet az Economist Intelligence Unit végzett el.
A megkérdezettek külön aggodalmukat fejezték ki az Egyesült Államok adósságával kapcsolatban is. A válaszadók 46 százaléka elmondta, hogy saját országának adóssága „fenntarthatatlan szinten” tartózkodik; az amerikai és a brit gazdasági vezetők többsége, 60 százaléka elmondta ezt országának adósságállományáról is.
A görög, ír, portugál és spanyol vezetők véleménye szerint az eladósodottság nyomást gyakorol a jövőben az euróövezetre, és a növekedésre. Európa legnagyobb és legerősebb gazdasága visszanyeri gyorsabban növekszik, és ez fejtörést okoz a politikai döntéshozóknak, hogy tartsák, vagy emeljék az alapkamatot az elkövetkezendő hónapokban.
A tanulmány eredménye világosan mutatja, a világ vezetőinek cselekednie kell, hogy megoldják a problémát – mondta Marc Harris, az RBC Capital Markets Global Research társvezére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.