Az arab világban végigsöprő demokratizálódási hullám már elért egy jómódú államot, az öböl menti Bahreint is, ahol tegnap hajnalban a hadsereg négy ember halálát okozva számolta fel az ellenzéki tüntetők kedden felállított sátortáborát a főváros központi helyén. A térnek a demonstrálók a Tahrír (Felszabadulás) nevet adták, utalva a kairói helyszínre, amely a Mubarak elnök távozásához elvezető mozgalom centruma volt. A bahreini tüntetők is demokratikus reformokat követelnek. A síita ellenzék azt szeretné elérni, hogy távozzon a szunnita uralkodó család tagjaként az országot negyven éve vezető Kalifa bin Szalmán al-Kalifa sejk és kormányfő. Az 1,3 milliós országban a lakosság felét külföldi vendégmunkások teszik ki. A népesség 70 százalékát adó síiták szerint a szunnita uralkodó család úgy próbálja megváltoztatni a felekezetek közötti arányt, hogy a más országból érkező szunnitáknak könnyebben ad állampolgárságot. A síiták amiatt is tiltakoznak, hogy szerintük a kormányzat diszkriminálja őket a munkához, illetve lakáshoz való jutás terén.
Az államadósság-biztosítási (CDS) felár a kialakult helyzet miatt 2009 júliusa óta a legmagasabb szintre nőtt. Sőt, a bahreini események miatt az olajban gazdag Arab-öböl menti országokban is megugrottak a CDS-felárak. A tüntetési hullám továbbterjedésétől tartó aggodalmak miatt a térség első számú olajtermelőjének számító Szaúd-Arábiában pedig jelentősen esett a tőzsdeindex. Tegnap összecsapások törtek ki Jemenben is, ahol a 32 éve hatalmon lévő Ali Abdallah Száleh azonnali távozását több hete követelő tüntetőkre az államfő botokkal felfegyverkezett hívei támadtak. Líbia több városában pedig még szerdán csaptak össze a tüntetőkkel a rendfenntartó erők. Tegnapra pedig a harag napját hirdették meg a kormányellenes aktivisták. Az 1969 óta Moammer Kadhafi ezredes vezette országban, Bahreinhez hasonlóan szintén ezen a héten kezdődtek el a tüntetések. Egyiptomhoz hasonlóan a demonstrációk ellensúlyozására kormányzatot támogató gyűléseket is tartanak. A líbiai események miatt a határidős olaj ára négy nap után ismét nőtt, a brent típusú ára megközelítette a 104 dollárt. A kontinens legnagyobb olajkészletével rendelkező ország januárban napi 1,6 millió hordó olajat termelt. VG
Még nincs nyugalom Egyiptomban sem
Egyiptomban a tőzsde és a bankok még mindig zárva tartanak, az ország CDS-felára pedig heti csúcsra nőtt, miután Mubarak múlt pénteki távozását követően is folytatódtak a tüntetések. A pénzügyminiszter közölte: a több mint két hete tartó demonstrációk napi 310 millió dollár veszteséget okoznak a gazdaságnak, miután a turisták elhagyták az országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.