Az európai bankszektornak 250 milliárd forint (355 milliárd dollár) friss tőkére lenne szüksége, ha „erős” gazdasági visszaesés következne be, és a kötvényhozamok jelentősen megugranának a Standard & Poor’s szerint.
A nemzetközi hitelminősítő három forgatókönyvet vizsgált, és azt nézte meg, hogy mi történhet a 2011-2015-ös időszakban a bankszektorban egy jelentős államkötvény-hozam ugrás esetén, miközben jelentősen visszaesnének a gyengébb országok, így Görögország, Írország, Portugália és Spanyolország gazdaságai.
A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint a Standard & Poor’s 99 pénzügyi intézetet vizsgált meg, mely az európai bankszektor 70 százaléka. Ebből 22 intézménynek lenne szüksége friss tőkére, és a teljes költség 161 milliárd euró lenne. A teljes európai bankszektor 200-250 milliárd euró tőkére szorulna.
Ha ez a forgatókönyv megvalósulna, az súlyos következményekkel járna az országok hitelképességével kapcsolatosan is, és nehezen fenntarthatóvá tenné a költségvetési pozíciót.
A Standard & Poor’s azonban elmondta, hogy ez a felvetés nem az általános vélekedésük.
Az Európai Pénzügyi Stabilitási Alapot 2113-ban váltja fel a közös válságkezelési mechanizmus. Az EFSF-et 2010 május 9-én hozták létre Görögország megmentésével párhuzamosan.
Görögország tavaly nemzetközi bizalomvesztésen ment keresztül, mert meghamisították a költségvetési hiányszámokat, mely hozzájárult az európai szuverén adósságválság kialakulásához, mélyüléséhez.
Az EFSF 440 milliárd forintos alap, mely az IMF hozzájárulással kiegészítve 750 milliárd eurót tesz ki. Görögország megmentése 110 milliárd, Írország megmentése 85 milliárd forintot tett ki.
Portugália is közel áll a fizetésképtelenséghez. A portugál 5 éves kötvényhozamok az eurózóna megalakulása óta nem látott magas szinten tartózkodnak, elérve a 8 százalékos szintet. Ezen a hozamszinten a piaci finanszírozás fenntarthatatlannak tűnik, és a befektetők is egyre kevésbé érdeklődnek a portugál kötvények iránt.
Portugália megmentése akár 60 milliárd euróból is megoldható előzetes várakozások szerint, azonban ha Spanyolország (Portugália után a következő potenciális „áldozat”) is fizetőképtelenné válik, annak költsége 300-350 milliárd euró lehet. Ebben a környezetben érdemes lehet figyalni Soros György javaslatára.
"Az Európai Pénzügyi Stabilitási Alap egyszerre szolgáljon a bankok és a tagállamok megmentésére. Ez lehetővé tenné, hogy a szuverén tartozásokat bankválság kiváltása nélkül strukturálják át. A pótlólagos feladat ellenére a mentőcsomag összege ugyanakkora maradna, mert a bankok feltőkésítésére vagy likvidálására fordított pénzzel arányosan csökkenteni lehetne a kormányok által igényelt források értékét. Ha a folyamat részeként a bankokat kivennék a tagállami ellenőrzés alól és őket egységes európai felügyelet alá vonnák, azzal lényegesen javulna irántuk a bizalom" - írja Soros György.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.