A bankok nagyon óvatosan nyúlhatnak a kamatemelés eszközéhez, hiszen még mindig növekszik a kilencven napon túli késedelmet felhalmozó hitelfelvevők aránya – magyarázta a PSZÁF szóvivője a 180 percben. Ha azonban mégis kamatot emelnének, azt a kamatperiódusok miatt az ügyfelek jóval később, akár egy év múlva éreznék meg.
A kérdésre, hogy egy esetleges kamatemelés mennyivel emelheti a törlesztőrészleteket, Binder István egy 2008-ban kiszámolt példával válaszolt. Egy húszéves futamidejű, ötmillió forintos hitelnek akkoriban négy százalék volt a kamata, az egyszázalékos emelés pedig kilencszázalékos törlesztőrészlet-emelkedéssel járt volna.
Binder István ugyanakkor hangsúlyozta: elképzelhetetlennek tart egy ilyen mértékű kamatemelést. „Sokkal nagyobb hatása van a törlesztőrészletre az árfolyamváltozásnak és az országkockázatnak” – magyarázta a PSZÁF szóvivője az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A svájci frank ára pillanatnyilag 208,75 forint.
A friss piaci adatokat itt megtekintheti!
Svájc kamatot emelne?
Egyértelműen látszik, hogy az alacsony irányadó kamatszintet nem lehet alkalmazni közép-és hosszútávon, mert így nem tartható fenn az árstabilitás – nyilatkozta egy svájci napilapnak nyilatkozva Thomas Jordan, a SNB elnöke.
Jordan nyilatkozata után a svájci frank árfolyama megugrott az euróval szemben, előtte azonban a frank komolyan gyengült a közös valutával szemben, miután Jean-Claude Trichet , az Európai Központi Bank elnöke kijelentette, áprilisban az unió jegybanki szerepét betöltő EKB emelheti a kamatszintet. A svájci jegybank március 17-ei kamatdöntő ülésén várhatóan még nem változtat a ráta szintjén, hiszen az infláció meglehetősen alacsony.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.