BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt az új befektetési buborék?

Az élelmiszer, valamint a termőföld árának felfutása eredményezheti a következő befektetési buborékot a Yale Egyetem egy professzora szerint. Az árak robbanásszerű növekedése még egy darabig biztosan folytatódni fog.

Az élelmiszer és a termőföld jelentheti a következő nagy buborékot, amelynek túlértékelése előbb-utóbb problémákhoz vezethet – állítja Robert Shiller, a Yale Egyetem közgazdás-professzora. Az Al-Jazeera online változatán megjelent cikkében a gazdasági válság utáni nyersanyagárakat és tőzsdei papírokat elemző szakértő elismeri ugyan, hogy a buborékokat nehéz megjósolni, mégis azt valószínűsíti, hogy az élelmiszerek árának felfutása túlmutat egy szokásos hullámhegyen. Shiller azt állítja: a válság 2009-es mélypontja után a vállalati részvények és egyéb értékpapírok árának emelkedése csak – olykor döcögős – korrekciónak tekinthető, ám az élelmiszer-alapanyagok hihetetlen, robbanásszerű drágulása már egy új kort vetít előre, amely a buborék újabb kipukkanásával ér majd véget.

A szerző az élelmiszerárak emelkedését illetően több okot is felsorol: az utóbbi év időjárási szélsőségeit, az észak-afrikai forradalmak destabilizáló hatását, valamint hosszabb távon a globális éghajlatváltozás okozta aggodalmakat. A professzor prognózisa szerint minden jel arra mutat, hogy az élelmiszer-alapanyagok árának emelkedése egy darabig még emelkedni fog.

Shiller azt állítja: még az élelmiszerek árának változásán is túltesz a termőföldek hirtelen drágulásának mértéke. A termőföldek a spekulatív tőke elsőszámú célpontjaivá váltak az elmúlt hónapokban az Egyesült Államokban, és Nagy-Britanniában, ennek megfelelően az áruk is hirtelen megnőtt. Shiller elismeri: a termőföld jóval kevésbé jelentős jószág, mint a spekuláció által általában érintett többi eszköz, így az USA részvény- és ingatlanpiacának is csak töredékét teszi ki. Azt is hozzáteszi, hogy az igazán nagymértékű termőföld-buborékok ritkák a történelemben. A huszadik században mindössze egy volt az Egyesült Államokban, a ’70-es években. Shiller azonban a termőföldek árának alakulásában az akkori folyamatokhoz hasonló mozgásokat vél felfedezni, amelyeket tovább erősítenek a globális felmelegedéssel kapcsolatos félelmek.

Shiller végső összegzésében megismétli ugyan, hogy egy-egy buborékot megjósolni nagyon nehéz feladat, ám egyúttal figyelmezteti is a befektetőket: idejében szálljanak ki pozícióikból, ha viszont akarják látni a pénzüket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.