A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság első, csütörtöki ülésen Nátrán Roland arról beszélt, hogy 2002. június 30. és 2010. március 31. között 13.491 milliárd forinttal, ezzel 21.048 milliárd forintra nőtt a magyar állam adósság. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy a 2002-es 50 százalékos szintről 2010-re 77,5 százalékos szintre nőtt a bruttó államadóság; ez 27,5 százalékpontos növekedés a GDP-hez mérten.
A növekedés okairól szólva hangsúlyozta, hogy növekedésért túlnyomó részt három tényező tehető felelőssé. Ezek közül legfontosabb elemnek nevezte a költségvetési hiány növekedését, és - mint mondta - szerepet játszott az adósság növekedésében IMF-től és az Európai Unió-tól felvett hitelnek a jegybanknál biztonsági tartalékként elhelyezett része, illetve egyes állami cégek adósságának átvállalása, konszolidálása - fejezte be.
Mint ismert, az államadósság az időszak után tovább növekedett, és meghaladta a 80 százalékot a GDP arányában. A költségvetés strukturális egyenlege is jelentősen romlott, elérve a GDP 5 százalékát - vélik elemzők. Az államadósság csökkenésének legfőbb tényezője pedig a magán-nyugdíjpénztári befizetések, az államkötvények megsemmisítése jelentheti.
Az államadósság 2007 végén a GDP 66 százaléka, 15 586 milliárd forint volt. A GKI gazdaságkutató szerint 2007-től az államadósság a gazdasági válság miatt növekedett, azonban az államadósság növekedését vizsgáló bizottság álláspontja még nem ismert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.