Magyarország inkább meghatározó a szociálisan „tradicionális” országnak tekinthető, mint „liberálisnak”. A magyarok szerint szükséges a gyermek a boldogsághoz, ahogyan a házasság is. Ez inkább az Európai Unió keleti országaira jellemző.
Az állami beavatkozásoktól mentes, „laissez-faire” ideológiát az EU-27 országa közül Magyarország utasítja el a leginkább. Nem gondoljuk azt, hogy kedvező a minél nagyobb egyéni felelősség, és azt sem, hogy a verseny jó lenne. A cégek nagyobb szabadsága és a magántulajdon növekedése kapcsán is elutasítóak vagyunk. Ez leginkább a déli EU-s országokban jellemző: Portugáliában, Spanyolországban és Görögországban.
A bevándorlásról sincs jó véleményünk. Szerintünk rontja a kulturális életet, és a bűnözés is emelkedik ezáltal. E tekintetben az alsó harmadban vagyunk a vizsgált országok közt. Még akkor sem szeretjük a bevándorlókat, ha elegendő munkahely van számukra - erre a következtetésre jut Marek Hlavac doktori disszertációjában, a Georgetown Egyetemen.
Hasonló következtetésre jutott 2009-ben a Tárki. „Magyarországra a zárt- (az önkifejezési értékek alapján), és a racionális (a világi-racionális értékek alapján) gondolkodásmód jellemző. Ezek a jellemzők a nyugati kultúra magjától távol, az ortodox kultúrájú országok közelébe helyezik a magyar gondolkodásmódot” – állapította meg Keller Tamás. „Magyarország így nemcsak a földrajzi értelemben vett szomszédaitól kerül térben messzire, de a hasonló gazdasági fejlettséggel rendelkező országoktól is jócskán távol kerül” – áll a tanulmányban.
Az ábra jól mutatja, hogy Magyarország a zárt-nyílt gondolkodást tekintve inkább az ortodox államokhoz áll közel.
A következő grafikon is jól mutatja, hogy hazánkban jelentős az igény arra, hogy az állam irányítson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.