BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét itt a viharszezon

Az idén már 1,7 milliárd forintnyi viharkár keletkezett Magyarországon. Egyelőre nincs olyan katasztrófahelyzet, mint egy éve, a kárfelmérések és a kifizetések is folyamatosak. A legtöbb bejelentés a villámcsapások miatt tönkrement elektromos berendezések miatt érkezik.

Az idén is elkezdődött a viharszezon, a biztosítókhoz folyamatosan érkeznek a kárbejelentések. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint június első felében 20 500 esetet jelentettek be a lakossági ügyfelek, és a károk becsült értéke meghaladja az 1,7 milliárd forintot. „A június eleji viharok súlyos károkat okoztak szerte az országban, bár a tapasztalatok szerint a május–júliusi viharszezonban ez korántsem szokatlan” – összegezte az elmúlt két hét kártapasztalatait Gorda Zsolt, a Magyar Biztosítók Szövetsége lakásbizottságának elnöke.

A számok egyelőre eltörpülnek a tavalyi, rekordnak számító kármennyiséghez képest; akkor a teljes nyári időszakban 25 milliárd forintnyi kártérítést fizettek ki a biztosítók, a bejelentések száma pedig meghaladta a 260 ezret. A károk is más típusúak. „Az erős zivatarok miatt a villámcsapás, illetve annak másodlagos hatása miatt bekövetkezett károk száma megnőtt, az esetek 40 százaléka ilyen típusú kár” – mondja Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese. A Signal Biztosítónál is úgy látják, a becsapódó villámok okozta feszültségingadozás különösen sok kárt okoz a háztartások elektromos berendezéseiben. A Mabisz összesítése szerint is a villámcsapások miatti bejelentések vezetnek, a viharok okozta károk további 33 százalékot tesznek ki, az esetek 10 százaléka írható a jégverések számlájára.
Az is eltérés tavalyhoz képest, hogy 2010-ben pontszerűen, egy-egy városban vagy térségben okozott súlyos károkat az ítéletidő, az idén viszont eddig földrajzi szempontból egyenletesebben oszlottak meg. A legtöbb bejelentés Békés, Borsod, Pest és Heves megyéből érkezett, a városokat illetően pedig Budapestet, Gyöngyöst és Miskolcot, illetve környéküket érte a legtöbb kár. A viszonylag egyenletes földrajzi eloszlás abból a szempontból szerencsés, hogy a cégeknek az idén nem kellett a kárfelmérőket egyik térségből a másikba átvezényelni.

A bekövetkezett esetek nagyobbik részénél a kártérítést már kifizették a biztosítók, napról napra fogy a még folyamatban lévő ügyek száma – közölte a Mabisz. Maguk a biztosítók is megerősítették ezt, többségük néhány napon belül lezárja az egyes ügyeket. A Generali például a károsultak több mint felének fizetett már eddig, a Genertelnél az ügyek 60 százalékát lezárták már, a Köbénél a károk harmadánál tartanak. Vannak olyan cégek, ahol a kárrendezési határidőt is igyekeznek maximálni, az Unionnál például öt napban.

Európai szinten vagyunk

A hazai lakásbiztosítási piacot 2010-ben 14 biztosító alkotta, 2011-ben két újabb szereplő lépett a piacra, és az idén újabb társaság belépése várható.

A társaságoknál a 4,3 millió ingatlanból több mint 3,1 millióra kötöttek biztosítást, így a hazai lakásbiztosítási penetráció meghaladja a 72 százalékot.

„Ez az arány európai viszonylatban sem rossz, bár van olyan ország, ahol a lakások-ingatlanok közel 100 százalékára kötöttek biztosítást” – emlékeztetett Gorda Zsolt.

A társaságoknál a 4,3 millió ingatlanból több mint 3,1 millióra kötöttek biztosítást, így a hazai lakásbiztosítási penetráció meghaladja a 72 százalékot.

„Ez az arány európai viszonylatban sem rossz, bár van olyan ország, ahol a lakások-ingatlanok közel 100 százalékára kötöttek biztosítást” – emlékeztetett Gorda Zsolt. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.