Küszöbönállnak a hazai áramszolgáltatók okosmérési (smart metering) kísérleti projektjei. A néhány hónapig tartó tesztek eredményei alapján dől el, hogy Magyarország milyen szabályozási és üzleti modellel tegyen eleget annak az uniós elvárásnak, mely szerint 2020-ra a háztartások mintegy 80 százalékában a szolgáltató és a felhasználó közötti kommunikációt lehetővé tévő fogyasztásmérés lehetőségét – azaz okosmérést – kell biztosítani. Az E.Onnál és az EdF Démásznál már tart a tesztek majdani partnereinek előminősítése, az Elmű-Émász csoportnál hosszadalmasabb az előkészítés, mert multiutility megoldásban, azaz a víz, a gáz és az áram okosmérésének egyszerre történő tesztjében gondolkodnak.
A szolgáltatókat kissé noszogatni kell e kísérletekre, mert néhány év alatt úgy kell együtt hatalmas pénzt – modellszámítások alapján akár közel 250 milliárd forintot is – befektetniük, hogy annak kevés közvetlen hasznát látják. Ilyen haszon lehet a mérőleolvasás költségeinek a csökkentése a távleolvasás általánossá tételével, a nem fizető fogyasztók könnyebb kikapcsolása vagy korlátozása – például fűtésre, főzésre kapnak energiát, másra nem –, valamint a hálózatüzemeltetés tökéletesítése. (A villany-, gáz- vagy vízrendszer elosztóhálózatának olyan szakaszairól is kapnak majd információt, amelyekről most nincsenek valós idejű adataik.)
Nemzetgazdasági szinten az okosméréstől remélhető előny a kisebb szén-dioxid-kibocsátás, feltéve, ha az okosmérés segít az áramfelhasználás csökkenésében, illetve a megújulóalapú áramtermelésnek a villamosenergia-rendszerbe történő, hatékony integrálásában. A szolgáltató és a fogyasztó kommunikációjából begyűjtött adatok elemzése segíthet az áramfogyasztás egyenletesebbé tételében, a termelés és a felhasználás jobb összehangolásában.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.