BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai pénz érkezhet a Pécsen is gyártó Elcoteqbe

Az Elcoteq SE a napokban nem kötelező érvényű és feltételekhez kötött előszerződést írt alá a kaliforniai székhelyű Platinum Equity kockázatitőke-társasággal, tőkebevonásra és adósságállományának átszervezésére – értesült a Világgazdaság.

A jelenleg mintegy 2,75 milliárd dollárnyi kihelyezhető forrással bíró tengerentúli befektetővel tervezett tranzakció lényegesen javíthatna a pénzügyi gondokkal küszködő szerződéses elektronikai gyártón. Az amerikai társaság az Elcoteq által újonnan kibocsátott részvényeket vásárolna, továbbá tárgyal egy 80 millió eurós adósságfinanszírozási ügyletről is.

A finn cégnek éppen tegnap járt le egy 48,5 milliós hitele, amelyet nem tudott időben törleszteni, erről tájékoztatta is a hitelezőket, jelezvén, hogy bízik a Platinummal folytatott tárgyalásokban. Utóbbi cég feltételei között szerepel egyebek mellett az, hogy az Elcoteq meg tudjon egyezni a pénzintézetekkel adósságának átrendezéséről.

A finn cég életében nem ez az első befektetőkereső akció. A legutóbbi világgazdasági válság mélyülése idején, 2009-ben a Távol-Keleten kutatott a megfelelő jelöltek után. Egy ideig úgy volt, hogy a China Electronics Corp. (CEC) csoporthoz tartozó Shenzen Kaifa Technology Co. vásárol részesedést az Elcoteqben. A CEC-érdekeltség az akkori elképzelések szerint tőkeemeléses konstrukció keretében 50 millió euróval szállt volna be a finn cégbe. Ezzel annak legnagyobb tulajdonosa lett volna, részesedése meghaladta volna a 30 százalékot. Az ügyletből végül nem lett semmi.

Az Elcoteq Európa legnagyobb szerződéses elektronikai gyártója, amely 1998-ban telepedett meg Pécsett egy akkor 11 ezer négyzetméteres, zöldmezős beruházásban épült üzemmel. Később megvásárolta a Nokiától a Pécsett működtetett monitorgyártó egységét, majd újabb gyárat épített Cserkúton. A pécsi üzem ma már a finn cég egyetlen európai gyártóhelye, miután az elhúzódó gazdasági válság tavaly több egység bezárását is kikényszerítette. Erre a sorsra jutott az elmúlt egy évben az aradi és a szentpétervári üzem, de a cégnek kínai és amerikai bázisokat is fel kellett számolni a drasztikusan visszaeső megrendelések miatt.

A magyarországi gyártás is alaposan megszenvedte a recessziót, a jelenlegi mintegy 3000-3500 fős létszám lényegében fele a néhány évvel ezelőttinek. A bérgyártó több nagy európai, tengerentúli és távol-keleti elektronikai márkával áll kapcsolatban, gyártósorain mobiltelefonok, távközlési hálózati eszközök és fényforrások készülnek. Egy-másfél éve még azt is tervezte az anyavállalat, hogy Magyarországra teszi át a székhelyét, a kérdésben információink szerint azóta sem született döntés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.