A gazdasági válság mind a fejlett, mind a fejlődő országokra rányomta a bélyegét. Előbbiekben a magas munkanélküliség miatt esett vissza a kereslet, míg utóbbiakban az exportvezérelt gazdaság gyengélkedése miatt a helyi munkaerőpiac. A kereslet hiánya természetesen a válság hatása is, ugyanakkor jól mutatja, hogy a globalizáció hogyan ássa alá a jövedelemtermelő képességet. Erre lehetne egy jó megoldás a minimálbér világszintű bevezetése. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy európai vagy amerikai szintű minimálbért kellene bevezetni a fejlődő országokban, hanem azt, hogy világszerte elfogadott szabályokat kell felállítani a minimálbérre - írta Thomas I. Palley gazdasági növekedési szakértő a Financial Times blogoldalán.
A minimálbér nem csak a fizetések csökkentésének szab határt, hanem hatásainak köszönhetően a munkavállalók legrosszabbul kereső alsó két decillisében jelentősen emeli az életszínvonalat. Ezen felül a bérek eloszlását is lefelé tolja, így segítve a fizetésbeli egyenlőtlenségek elsimítását. Legfontosabb azonban, hogy egy jól kitalált minimálbérrendszer segít a termelékenység fokozásában, ezáltal pedig a kereslet fenntarthatóságában.
Hagyományosan a minimálbér egy fix összeg, melyet időről időre felfelé korrigálnak, hogy kövesse az inflációt és egyéb változó körülményeket. Ez a rendszer azonban egyrészt csak követi a inflációt, másrészt lehetetlen lenne bevezetni minden országban egy azonos szinten. Amennyiben azonban nem egy fix összegben, a rendszer igazságosabbá tehető. Az egyes országokban ugyanis a minimálbért az átlagkeresetekhez kellene igazítani, egészen pontosan a mediánhoz, aminél az ország pont 50 százaléka többet, 50 pedig kevesebbet keres. Amennyiben a minimálbért mondjuk ezen összeg felénél húzzák meg, számos előnnyel szolgálna.
Egyrészt a mediánnal együtt azonnal mozog a minimálbér is, nem csak az utólagos korrekciók során. Másrészt a termelékenység növekedése automatikusan szintén felfelé húzza a minimálbér összegét. Harmadrészt a minimálbér jól mutatja, milyenek egy ország gazdasági kondíciói, mit bír el egy ország. Ugyanakkor a legalacsonyabb fizetések jó összehasonlítási alapot is teremthetnének.
Ezen felül az egyes országok az alapszabályok szerint felállíthatnának regionális minimálbéreket is, például Németország keleti és nyugati felében, ahol jelentős eltérés van a fizetési szintek között. A globalizáció már megkövetelte a kereskedelmi és vámszabályokat, sőt a pénzügyi szolgáltatók megregulázását is világszinten. Ugyanígy szükség van a munkaerőpiacon is globális szabályok felállítására.
A nemzetközi munkapiaci mozgások felgyorsították a munkaerőversenyt, ami viszont a termelékenység és a bérek közti olló növekedéséhez vezetett. Ez a törés aláásta a keresletnövekedés régi fizetéseken alapuló modelljét, hogy a pénzügyi eszközökön és hiteleken alapuló erősödésnek adja át a helyét, ami egyben egyenlőtlenségekhez is vezet. A világszintű minimálbér segítene visszaállítani a kapcsolatot a keresetek és a termelékenység között, ami mind a gazdasági, mind a politikai stabilitás szempontjából létkérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.